O FESTIWALU


Copernicon jest wydarzeniem skierowanym do miłośników gier, fantastyki, literatury i nauki w każdej postaci. Tegoroczna edycja będzie już ósmą odsłoną festiwalu odbywającego się od 2010 roku na terenie Torunia. Początkowo niewielka, choć już od pierwszej edycji licząca się na arenie ogólnopolskiej impreza, w roku 2016 ugościła ponad 3000 uczestników – potwierdzając swoją pozycje jednego z największych festiwali fantastyki w kraju.

AKTUALNOŚCI


11.08.2017
Poznaj opisy gier finałowych Larpowych Laurówmore_vert

Bestie Kamil Rauch XIX-wieczny Londyn. Z inicjatywy najwyższych kręgów władzy powołany zostaje zespół, mający przerwać serię makabrycznych zbrodni. Ponura opowieść...

11.08.2017
Poznaj opisy gier finałowych Larpowych Laurówclose

Bestie

Kamil Rauch

XIX-wieczny Londyn. Z inicjatywy najwyższych kręgów władzy powołany zostaje zespół, mający przerwać serię makabrycznych zbrodni. Ponura opowieść detektywistyczna z elementami horroru. Historia patologicznej „rodziny” i dążenia do celu bez względu na koszty. Każdy uczestnik wciela się w dwie postacie, plus ewentualne epizodyczne: Równolegle budując historię wiktoriańskich śledczych i gangu młodocianych uliczników; odpowiednio prowadząc dochodzenie i samodzielnie interpretując poszlaki w odgrywanych retrospekcjach.

Headline

Paweł Jurgiel i Aleksander Tukaj

Larp o dziennikarzach, o prasie i o obrazie świata jaki kształtują media. O kłamstwie w dobrej wierze, o niewygodnych faktach, o ludzkich podwodach stojących za czymś na wskroś ideologicznym. To gra o dylematach zaangażowanych ludzi, o napięciu, stresie i odpowiedzialności. To gra w którą można zagrać żeby opowiedzieć dramatyczną historię lub żeby poczuć niepewność, rozdarcie oraz być może odrobinę odwagi czy poczucia spełnionego obowiązku. To nie jest larp o spisku, thriller polityczny, ani gra akcji. Nie będzie tu wielkiej intrygi do rozpracowania. Będzie wybór między mówieniem tego co powiedzieć należy, co powiedzieć się chce i co ma szansę być obiektywną prawdą.Osią opowieści będzie rzeczywisty konflikt zbrojny i przemoc jaką za sobą pociągnął. Role na larpa są przygotowane z góry i narzucają postaci pewien zestaw zachowań i poglądów. Wraz z rolą każdy z graczy otrzyma zestaw drobnych rekwizytów. Stroje nie są wymagane, jednak dla lepszej immersji proponujemy ubiór dopasowany do realiów ( lata 70’-80’, realizm, Europa, casual/business).

„O dwóch takich co weszli do stawu, a wyszli z jeziora” – Natalia Rożek i Grzegorz Woźniczko Jest rok 1917, cały świat pogrążony jest w ogniu wojny. Cały? Nie! W jednej z wiosek w Walijskiej Krainie Jezior drzewa wciąż są zielone, ptaki śpiewają a William Pijak co sobotę leży pod pobliskim pubem. Nasi bohaterowie wiodą spokojne życie z dala od frontu. Na horyzoncie pojawiają się jednak niespodziewani goście, których obecność może wpłynąć na wszystkich mieszkańców wioski, nawet tych, którzy mają dopiero powrócić do swojej małej ojczyzny.

Pewnego razu w kosmosie

Artur Woźniak

Pogranicze. Daleko, daleko od centrum galaktyki od centrum ludzkości. Szemrana stacja kosmiczna, szemrany bar i jeszcze bardziej szemrane towarzystwo – kosmiczni cowboje, przemytnicy, górnicy, stróże prawa i złoczyńcy. Każdym ma swoją historię – jeden pragnie bogactwa, drugi przed czymś ucieka, trzeci kogoś szuka. Wszyscy spotykają się w barze na kielichu przy dźwiękach szafy grającej. Jeden wieczór, dziesięć historii, alkohol, muzyka i palce świerzbiące do spustu.

Podczas tego larpa gracze wcielą się w kapitanów statków kosmicznych spędzających wieczór w barze gdzieś na pograniczu znanego świata. To tereny niebezpieczne, pełne bandytów, przemytników i ludzi spod ciemnej gwiazdy. Słowem postaci graczy – kosmicznych cowboi. Szybkie pieniądze i niewiele oporów moralnych. Prawo jest tu słabe i przetrwanie zależy od własnego spryty i szybkości z jaką wyciągasz broń. Jeśli lubisz głośną rockową muzykę, klimat kosmicznego pogranicza i filmy Tarantino to jest gra dla Ciebie.

Wyobraźmy sobie…

Jędrzej Manikowski i Weronika Pęter

Kim są bohaterowie dziecięcych zabaw? Czy tylko marionetkami poruszanymi przez ich twórców, czy może osobami z pomysłem na własne życie? Przenieśmy się do świata wyobraźni i wraz z postaciami, które niegdyś sami stworzyliśmy, zastanówmy się nad tym, czy charaktery muszą być czarne albo białe, a także, jak mogłyby się potoczyć ich alternatywne losy. Sprawdźmy, co kryje się we wnętrzu zabawy, kiedy nikt nie patrzy. Gra składa się z trzech aktów i zawiera elementy freeformu.

GRA REZERWOWA: „Kompot ze śliwkami”

Dorota Korsak, Patryk Kulpok, Joanna Płaszewska, Aleksandra Sokólska

Larp w konwencji science-fiction opowiadający o zderzeniu codziennego życia przeciętnej rodziny z nieznanym. Znaczna część gry wymaga odgrywania z zasłoniętymi oczami. Wieczór. Rodzina przy kolacji oczekuje powrotu dawno niewidzianej krewnej. Spotkanie zostaje przerwane pojawieniem się zupełnie innych gości – dwóch pozaziemskich podróżników, żyjących poza czasem. Obcy pozwolą rodzinie spojrzeć na świat ze swojej perspektywy i przeżyć na nowo zdarzenia z przeszłości.

04.08.2017
O pióro Metatronamore_vert

Organizatorzy Coperniconu po raz drugi zachęcają do wzięcia udziału w mini konkursie literackim o pióro Metatrona. W tym roku współorganizatorem konkursu...

04.08.2017
O pióro Metatronaclose

Organizatorzy Coperniconu po raz drugi zachęcają do wzięcia udziału w mini konkursie literackim o pióro Metatrona. W tym roku współorganizatorem konkursu jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika – Program „Absolwent UMK”. Tekst zgłaszany do udziału w konkursie powinien być napisany prozą, zaliczać się do gatunku urban fantasy, mieć objętość pomiędzy 3600 a 7200 znaków (ze spacjami).

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 24 sierpnia 2017.

Prace nagrodzone przez jury zostaną opublikowane na stronie internetowej Coperniconu oraz w informatorze drukowanym. Autorzy najlepszych tekstów mogą liczyć na nagrody: pamiątkowe statuetki, wejściówki na Copernicon, walutę konwentową oraz pendrive uniwersytecki.

Zapoznaj się ze szczegółami zawartymi w regulaminie konkursu, uruchom swoją wyobraźnię, napisz tekst i przyślij go nam!

Regulamin konkursu znajduje się na stronie: http://copernicon.pl/2017wp/konkurs-o-pioro-metatrona.

03.08.2017
Wydarzenie na Facebookumore_vert

Wiedźmy włóczą się po Starym Rynku, wampiry niecierpliwie czekają na zmrok w piwnicach Collegium Maius, a wilkołaki ścigają się dookoła...

03.08.2017
Wydarzenie na Facebookuclose

Wiedźmy włóczą się po Starym Rynku, wampiry niecierpliwie czekają na zmrok w piwnicach Collegium Maius, a wilkołaki ścigają się dookoła Wydziału Matematyki i Informatyki. Gobliny koczują w MDK-u, technomagowie okupują Dwór Artusa, a parapsychicy próbują przenieść Collegium Minus na drugą stronę Wisły używając jedynie siły woli.

To musi być Copernicon 2017 w konwencji urban fantasy! Festiwal dla fanów fantastyki, gier, komiksów i literatury, ale także dla osób zwyczajnie zaciekawionych popkulturą.

Zapraszamy wszystkich z Was, którzy mają konto w serwisie Facebook do dołączania do oficjalnego wydarzenia Copernicon 2017 pod tym linkiem. Dzięki temu macie gwarancję bycia na bieżąco ze wszystkimi najważniejszymi informacjami!

CO O NAS MÓWIĄ


 • Na Copernicon wyruszyłem z dużym kredytem zaufania, festiwal ten nieraz był polecany mi przez moich znajomych, okazał się imprezą bardzo dobrze zorganizowaną [...] Pozostaje mi tylko powiedzieć jedno – do zobaczenia za rok!
  Luzgan, mmo24.pl

 • [...] przeuroczy konwent, który zdecydowanie otwiera się na ludzi nie zawsze związanych z fantastyką. Nie ma więc co narzekać na brak czasu tylko trzeba wybrać się w jeden ładny (tu zawsze jest ładna pogoda) weekend do Torunia. Atrakcji będzie co nie miara.
  Zwierz popkulturalny, zpopk.pl

 • Copernicon jak co roku był niesamowicie zorganizowany, bardzo dobry hotel, fajne prelekcje, woda dla prelegentów i ogarnięci techniczni i w ogóle obcowanie z taką kolektywną pulą ogarnięcia było aż onieśmielające. Czyli ogólnie wielkie dobro, salto w tył i tęczowa eksplozja cukierkami.
  Kobieta ślimak, chatolandia.pl

 • Konwent nabrzmiały od atrakcji, pełen niesamowitych ludzi i znajomych twarzy, wypełniony towarem, a przede wszystkim bogaty w serce – taki był mój pierwszy w życiu Copernicon. Jeśli z wszystkich konwentów w danym roku miałabym wybrać tylko jeden, od dzisiaj wybieram tylko ten.
  Agnieszka Jędrzejczyk, wiedzmanaorbicie.pl

 • [...] zdecydowanie warto wybrać się na Copernicon. Jeśli będę miała taką możliwość, chętnie znowu się tam pojawię. Do zobaczenia, mam nadzieję, za rok.
  Yarrow, konwenty.info

DLACZEGO WARTO NAS ODWIEDZIĆ?


Festiwal oferuje setki godzin programu podanego uczestnikom w najróżniejszych formach takich jak prelekcje, panele dyskusyjne, pokazy, turnieje, konkursy, spotkania ze znanymi osobistościami ze świata literatury, popkultury czy gamedevu. Fireshow, pokazy tańca, setki gier planszowych, komputerowych i konsolowych czy koncerty to tylko przykłady ciekawostek jakie czekają na uczestników Coperniconu.

Copernicon to również magia gotyckiej toruńskiej starówki. Festiwal odbywa się w samym jej sercu oferując uczestnikom dziesiątki klimatycznych i ważnych historycznie miejsc oraz dziesiątki klubów, pubów, kawiarni i lokali gastronomicznych. Odwiedzając Toruń, nie można choć na chwilę nie wybrać się na spacer wąskimi uliczkami w cieniach zabytkowych budowli.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Festiwalu nie tylko ludzi zajmujących swój czas grami i fantastyką od wielu lat ale także wszystkich niedzielnych graczy jak i osoby, które chciałyby doświadczyć czegoś nowego i poszerzyć swą wiedzę i zainteresowania. Poza atrakcjami dla fanów konkretnych zagadnień impreza oferuje setki godzin programu zaczepiającego o dziesiątki tematyk i ciekawostek współczesnego świata. Gwarantujemy, że na Coperniconie każdy znajdzie coś dla siebie.

CZAS I MIEJSCE


Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 22-24 września.
W tym roku program Coperniconu odbywać się będzie w sześciu przestronnych lokalizacjach w centrum Torunia.

I Liceum Ogólnokształcące

Znajdujące się przy ulicy Zaułek Prosowy 1 I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu jest jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce. W tym roku gościć będzie znaczną część atrakcji prelekcyjnych Coperniconu.

Collegium Minus

Jeden ze stałych budynków festiwalowych, łączący nowoczesność z przestronnymi, wygodnymi salami wykładowymi znajduje się przy ulicy Fosa Staromiejska 1A.

Collegium Maius

Collegium Maius Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – neogotycki gmach wzniesiony w latach 1905–1907 na miejscu średniowiecznych fortyfikacji miejskich Torunia.

Wydział Matematyki i Informatyki UMK

Znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie starówki „Mat-Inf” udostępnia nam kilka naprawdę pokaźnych pomieszczeń – w tym Aulę na 346 miejsc siedzących. Czekają tutaj na Was między innymi blok literacko-komiksowy i spotkania z zaproszonymi gośćmi. Wydział znajdziecie przy ulicy Chopina 12/18.

Młodzieżowy Dom Kultury

W Toruńskim MDK Copernicon gości już nie po raz pierwszy. Budynek ten znajdujący się przy ulicy Przedzamcze 11/15 stanie się w tym roku centrum gier fabularnych.

Dwór Artusa

Mieszczące się przy Rynku staromiejskim kulturalne centrum Torunia. Od 1995 roku współtworzy toruński kalendarz wydarzeń kulturalnych, organizując szereg imprez, zaś w tym roku gościć będzie również Copernicon. W pięknie zdobionych, przestronnych salach dworu odbędzie się między innymi Cosplay.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI


Zostaw nam swoją wiadomość,  odwiedź nas na Facebooku lub napisz do któregoś z organizatorów.


Głównym organizatorem Festiwalu Gier i Fantastyki "Copernicon" jest Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki "Thorn".

 Odwiedź stronę Stowarzyszenia na Facebooku