O FESTIWALU


Copernicon jest wydarzeniem skierowanym do miłośników gier, fantastyki, literatury i nauki w każdej postaci. Tegoroczna edycja będzie już ósmą odsłoną festiwalu odbywającego się od 2010 roku na terenie Torunia. Początkowo niewielka, choć już od pierwszej edycji licząca się na arenie ogólnopolskiej impreza, w roku 2016 ugościła ponad 3000 uczestników – potwierdzając swoją pozycje jednego z największych festiwali fantastyki w kraju.

AKTUALNOŚCI


11.08.2017
Poznaj opisy gier finałowych Larpowych Laurówmore_vert

Bestie Kamil Rauch XIX-wieczny Londyn. Z inicjatywy najwyższych kręgów władzy powołany zostaje zespół, mający przerwać serię makabrycznych zbrodni. Ponura opowieść...

11.08.2017
Poznaj opisy gier finałowych Larpowych Laurówclose

Bestie

Kamil Rauch

XIX-wieczny Londyn. Z inicjatywy najwyższych kręgów władzy powołany zostaje zespół, mający przerwać serię makabrycznych zbrodni. Ponura opowieść detektywistyczna z elementami horroru. Historia patologicznej „rodziny” i dążenia do celu bez względu na koszty. Każdy uczestnik wciela się w dwie postacie, plus ewentualne epizodyczne: Równolegle budując historię wiktoriańskich śledczych i gangu młodocianych uliczników; odpowiednio prowadząc dochodzenie i samodzielnie interpretując poszlaki w odgrywanych retrospekcjach.

Headline

Paweł Jurgiel i Aleksander Tukaj

Larp o dziennikarzach, o prasie i o obrazie świata jaki kształtują media. O kłamstwie w dobrej wierze, o niewygodnych faktach, o ludzkich podwodach stojących za czymś na wskroś ideologicznym. To gra o dylematach zaangażowanych ludzi, o napięciu, stresie i odpowiedzialności. To gra w którą można zagrać żeby opowiedzieć dramatyczną historię lub żeby poczuć niepewność, rozdarcie oraz być może odrobinę odwagi czy poczucia spełnionego obowiązku. To nie jest larp o spisku, thriller polityczny, ani gra akcji. Nie będzie tu wielkiej intrygi do rozpracowania. Będzie wybór między mówieniem tego co powiedzieć należy, co powiedzieć się chce i co ma szansę być obiektywną prawdą.Osią opowieści będzie rzeczywisty konflikt zbrojny i przemoc jaką za sobą pociągnął. Role na larpa są przygotowane z góry i narzucają postaci pewien zestaw zachowań i poglądów. Wraz z rolą każdy z graczy otrzyma zestaw drobnych rekwizytów. Stroje nie są wymagane, jednak dla lepszej immersji proponujemy ubiór dopasowany do realiów ( lata 70’-80’, realizm, Europa, casual/business).

„O dwóch takich co weszli do stawu, a wyszli z jeziora” – Natalia Rożek i Grzegorz Woźniczko Jest rok 1917, cały świat pogrążony jest w ogniu wojny. Cały? Nie! W jednej z wiosek w Walijskiej Krainie Jezior drzewa wciąż są zielone, ptaki śpiewają a William Pijak co sobotę leży pod pobliskim pubem. Nasi bohaterowie wiodą spokojne życie z dala od frontu. Na horyzoncie pojawiają się jednak niespodziewani goście, których obecność może wpłynąć na wszystkich mieszkańców wioski, nawet tych, którzy mają dopiero powrócić do swojej małej ojczyzny.

Pewnego razu w kosmosie

Artur Woźniak

Pogranicze. Daleko, daleko od centrum galaktyki od centrum ludzkości. Szemrana stacja kosmiczna, szemrany bar i jeszcze bardziej szemrane towarzystwo – kosmiczni cowboje, przemytnicy, górnicy, stróże prawa i złoczyńcy. Każdym ma swoją historię – jeden pragnie bogactwa, drugi przed czymś ucieka, trzeci kogoś szuka. Wszyscy spotykają się w barze na kielichu przy dźwiękach szafy grającej. Jeden wieczór, dziesięć historii, alkohol, muzyka i palce świerzbiące do spustu.

Podczas tego larpa gracze wcielą się w kapitanów statków kosmicznych spędzających wieczór w barze gdzieś na pograniczu znanego świata. To tereny niebezpieczne, pełne bandytów, przemytników i ludzi spod ciemnej gwiazdy. Słowem postaci graczy – kosmicznych cowboi. Szybkie pieniądze i niewiele oporów moralnych. Prawo jest tu słabe i przetrwanie zależy od własnego spryty i szybkości z jaką wyciągasz broń. Jeśli lubisz głośną rockową muzykę, klimat kosmicznego pogranicza i filmy Tarantino to jest gra dla Ciebie.

Wyobraźmy sobie…

Jędrzej Manikowski i Weronika Pęter

Kim są bohaterowie dziecięcych zabaw? Czy tylko marionetkami poruszanymi przez ich twórców, czy może osobami z pomysłem na własne życie? Przenieśmy się do świata wyobraźni i wraz z postaciami, które niegdyś sami stworzyliśmy, zastanówmy się nad tym, czy charaktery muszą być czarne albo białe, a także, jak mogłyby się potoczyć ich alternatywne losy. Sprawdźmy, co kryje się we wnętrzu zabawy, kiedy nikt nie patrzy. Gra składa się z trzech aktów i zawiera elementy freeformu.

GRA REZERWOWA: „Kompot ze śliwkami”

Dorota Korsak, Patryk Kulpok, Joanna Płaszewska, Aleksandra Sokólska

Larp w konwencji science-fiction opowiadający o zderzeniu codziennego życia przeciętnej rodziny z nieznanym. Znaczna część gry wymaga odgrywania z zasłoniętymi oczami. Wieczór. Rodzina przy kolacji oczekuje powrotu dawno niewidzianej krewnej. Spotkanie zostaje przerwane pojawieniem się zupełnie innych gości – dwóch pozaziemskich podróżników, żyjących poza czasem. Obcy pozwolą rodzinie spojrzeć na świat ze swojej perspektywy i przeżyć na nowo zdarzenia z przeszłości.

04.08.2017
O pióro Metatronamore_vert

Organizatorzy Coperniconu po raz drugi zachęcają do wzięcia udziału w mini konkursie literackim o pióro Metatrona. W tym roku współorganizatorem konkursu...

04.08.2017
O pióro Metatronaclose

Organizatorzy Coperniconu po raz drugi zachęcają do wzięcia udziału w mini konkursie literackim o pióro Metatrona. W tym roku współorganizatorem konkursu jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika – Program „Absolwent UMK”. Tekst zgłaszany do udziału w konkursie powinien być napisany prozą, zaliczać się do gatunku urban fantasy, mieć objętość pomiędzy 3600 a 7200 znaków (ze spacjami).

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 24 sierpnia 2017.

Prace nagrodzone przez jury zostaną opublikowane na stronie internetowej Coperniconu oraz w informatorze drukowanym. Autorzy najlepszych tekstów mogą liczyć na nagrody: pamiątkowe statuetki, wejściówki na Copernicon, walutę konwentową oraz pendrive uniwersytecki.

Zapoznaj się ze szczegółami zawartymi w regulaminie konkursu, uruchom swoją wyobraźnię, napisz tekst i przyślij go nam!

Regulamin konkursu znajduje się na stronie: http://copernicon.pl/2017wp/konkurs-o-pioro-metatrona.

03.08.2017
Wydarzenie na Facebookumore_vert

Wiedźmy włóczą się po Starym Rynku, wampiry niecierpliwie czekają na zmrok w piwnicach Collegium Maius, a wilkołaki ścigają się dookoła...

03.08.2017
Wydarzenie na Facebookuclose

Wiedźmy włóczą się po Starym Rynku, wampiry niecierpliwie czekają na zmrok w piwnicach Collegium Maius, a wilkołaki ścigają się dookoła Wydziału Matematyki i Informatyki. Gobliny koczują w MDK-u, technomagowie okupują Dwór Artusa, a parapsychicy próbują przenieść Collegium Minus na drugą stronę Wisły używając jedynie siły woli.

To musi być Copernicon 2017 w konwencji urban fantasy! Festiwal dla fanów fantastyki, gier, komiksów i literatury, ale także dla osób zwyczajnie zaciekawionych popkulturą.

Zapraszamy wszystkich z Was, którzy mają konto w serwisie Facebook do dołączania do oficjalnego wydarzenia Copernicon 2017 pod tym linkiem. Dzięki temu macie gwarancję bycia na bieżąco ze wszystkimi najważniejszymi informacjami!

CO O NAS MÓWIĄ


 • Konwent nabrzmiały od atrakcji, pełen niesamowitych ludzi i znajomych twarzy, wypełniony towarem, a przede wszystkim bogaty w serce – taki był mój pierwszy w życiu Copernicon. Jeśli z wszystkich konwentów w danym roku miałabym wybrać tylko jeden, od dzisiaj wybieram tylko ten.
  Agnieszka Jędrzejczyk, wiedzmanaorbicie.pl

 • [...] zdecydowanie warto wybrać się na Copernicon. Jeśli będę miała taką możliwość, chętnie znowu się tam pojawię. Do zobaczenia, mam nadzieję, za rok.
  Yarrow, konwenty.info

 • [...] przeuroczy konwent, który zdecydowanie otwiera się na ludzi nie zawsze związanych z fantastyką. Nie ma więc co narzekać na brak czasu tylko trzeba wybrać się w jeden ładny (tu zawsze jest ładna pogoda) weekend do Torunia. Atrakcji będzie co nie miara.
  Zwierz popkulturalny, zpopk.pl

 • Copernicon jak co roku był niesamowicie zorganizowany, bardzo dobry hotel, fajne prelekcje, woda dla prelegentów i ogarnięci techniczni i w ogóle obcowanie z taką kolektywną pulą ogarnięcia było aż onieśmielające. Czyli ogólnie wielkie dobro, salto w tył i tęczowa eksplozja cukierkami.
  Kobieta ślimak, chatolandia.pl

 • Na Copernicon wyruszyłem z dużym kredytem zaufania, festiwal ten nieraz był polecany mi przez moich znajomych, okazał się imprezą bardzo dobrze zorganizowaną [...] Pozostaje mi tylko powiedzieć jedno – do zobaczenia za rok!
  Luzgan, mmo24.pl

DLACZEGO WARTO NAS ODWIEDZIĆ?


Festiwal oferuje setki godzin programu podanego uczestnikom w najróżniejszych formach takich jak prelekcje, panele dyskusyjne, pokazy, turnieje, konkursy, spotkania ze znanymi osobistościami ze świata literatury, popkultury czy gamedevu. Fireshow, pokazy tańca, setki gier planszowych, komputerowych i konsolowych czy koncerty to tylko przykłady ciekawostek jakie czekają na uczestników Coperniconu.

Copernicon to również magia gotyckiej toruńskiej starówki. Festiwal odbywa się w samym jej sercu oferując uczestnikom dziesiątki klimatycznych i ważnych historycznie miejsc oraz dziesiątki klubów, pubów, kawiarni i lokali gastronomicznych. Odwiedzając Toruń, nie można choć na chwilę nie wybrać się na spacer wąskimi uliczkami w cieniach zabytkowych budowli.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Festiwalu nie tylko ludzi zajmujących swój czas grami i fantastyką od wielu lat ale także wszystkich niedzielnych graczy jak i osoby, które chciałyby doświadczyć czegoś nowego i poszerzyć swą wiedzę i zainteresowania. Poza atrakcjami dla fanów konkretnych zagadnień impreza oferuje setki godzin programu zaczepiającego o dziesiątki tematyk i ciekawostek współczesnego świata. Gwarantujemy, że na Coperniconie każdy znajdzie coś dla siebie.

CZAS I MIEJSCE


Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 22-24 września.
W tym roku program Coperniconu odbywać się będzie w sześciu przestronnych lokalizacjach w centrum Torunia.

I Liceum Ogólnokształcące

Znajdujące się przy ulicy Zaułek Prosowy 1 I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu jest jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce. W tym roku gościć będzie znaczną część atrakcji prelekcyjnych Coperniconu.

Collegium Minus

Jeden ze stałych budynków festiwalowych, łączący nowoczesność z przestronnymi, wygodnymi salami wykładowymi znajduje się przy ulicy Fosa Staromiejska 1A.

Collegium Maius

Collegium Maius Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – neogotycki gmach wzniesiony w latach 1905–1907 na miejscu średniowiecznych fortyfikacji miejskich Torunia.

Wydział Matematyki i Informatyki UMK

Znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie starówki „Mat-Inf” udostępnia nam kilka naprawdę pokaźnych pomieszczeń – w tym Aulę na 346 miejsc siedzących. Czekają tutaj na Was między innymi blok literacko-komiksowy i spotkania z zaproszonymi gośćmi. Wydział znajdziecie przy ulicy Chopina 12/18.

Młodzieżowy Dom Kultury

W Toruńskim MDK Copernicon gości już nie po raz pierwszy. Budynek ten znajdujący się przy ulicy Przedzamcze 11/15 stanie się w tym roku centrum gier fabularnych.

Dwór Artusa

Mieszczące się przy Rynku staromiejskim kulturalne centrum Torunia. Od 1995 roku współtworzy toruński kalendarz wydarzeń kulturalnych, organizując szereg imprez, zaś w tym roku gościć będzie również Copernicon. W pięknie zdobionych, przestronnych salach dworu odbędzie się między innymi Cosplay.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI


Zostaw nam swoją wiadomość,  odwiedź nas na Facebooku lub napisz do któregoś z organizatorów.


Głównym organizatorem Festiwalu Gier i Fantastyki "Copernicon" jest Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki "Thorn".

 Odwiedź stronę Stowarzyszenia na Facebooku