Lista tegorocznych Gości Coperniconu


1. Literatura


Jacek 木人 Adamus

Z wykształcenia japonista, z zamiłowania podróżnik i pisarz – autor książki „Państwo Środka od środka. Za chińskim murem”. Podczas rocznego pobytu w Chinach na własnej skórze doświadczył kulturowych różnic między Wschodem a Zachodem i miał okazję zweryfikować prawdziwość stereotypów dotyczących mieszkańców azjatyckiego tygrysa. Człowiek nieustannie zafascynowany otaczającym go światem, odkrywca i prowokator przygód w prozaicznej na pierwszy rzut oka rzeczywistości.

W czasie intensywnego rocznego pobytu na chińskim uniwersytecie miał okazję zweryfikować związane z Państwem Środka stereotypy oraz pogłębić swoją wiedzę na temat azjatyckiego tygrysa. Równocześnie rzucił rękawicę aparatowi cenzury, publikując zdjęcia oraz wrażenia na temat podróży i życia w Chinach na nielegalnym blogu pod adresem:

www.niebogwiazdzistenademna.blogspot.com.

Piotr Cholewa

Polski tłumacz literatury anglojęzycznej, głównie fantastycznej (najbardziej znany z tłumaczenia serii Świat Dysku) oraz działacz polskiego fandomu fantastycznego. Zajmował się również tłumaczeniem powieści Orsona Scott Carda czy Ursuli Le Guin.

Michał Cholewa

Matematyk z wykształcenia, informatyk z zawodu, fantasta z zamiłowania. Nałóg czytania wykształcono mu podstępnie za młodu, zainteresowanie pisaniem przyszło z czasem. Fan twórczości Stanisława Lema, Joego Haldemana i Roberta Heinleina. Historycznie zainteresowany wojną na Pacyfiku 1941-1945. Laureat Nagrody im. Janusza Zajdla 2014 za powieść Forta.

Michał Gołkowski

Lingwista z zawodu, pisarz z pasji. Naczelny Stalker Polski, Żołnierz Okopowy, Moskiewski Mafiozo i Komornik na chwałę Góry. Pisze szybciej niż niejeden w ogóle czyta.

Agnieszka Hałas

Tłumaczka, autorka beletrystyki i miłośniczka kotów. Debiutowała w październiku 1998 opowiadaniem Białe dłonie opublikowanym w „Feniksie”. Z wykształcenia jest biologiem molekularnym. W 2016 wydała powieść „Olga i Osty”.

Jacek Inglot

Polski pisarz science fiction i nie tylko.

Debiutował opowiadaniem „Dira necessitas”. Autor powieści „Inquisitor”, „Quietus”oraz zbioru opowiadań „Bohaterowie do wynajęcia”. W 2009 roku wydał baśń fantasy dla dzieci „Eri i smok”. W 2015 roku ukazał się zbiór autorskich opowiadań pt. „Sodomion”, a w 2016 powieść-dyptyk „Polska 2.0”, ukazująca alternatywne wizje Polski przyszłości. Książka została nominowana do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

Przez wiele lat był czynnym krytykiem na łamach „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki”, publikując liczne recenzje i artykuły.

Witold Jabłoński

Pisarz fantastyczny oraz tłumacz literatury rosyjskojęzycznej. Absolwent filologii polskiej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich od 1996 roku. Laureat nagrody Towarzystwa Kultury Teatralnej za osiągnięcia w dziedzinie „prasa popularyzatorem teatru”. Powieść Fryne hetera była nominowana do Nagrody im. Jerzego Żuławskiego. Jest autorem takich powieści jak Dzieci nocy, Uczeń Czarnoksiężnika, Słowo i mieczŚlepy demon. Sieciech.

Aneta Jadowska

Ur. W 1981 r., pisarka, autorka seryjna, fanka popkultury i kryminalistyki. Uwielbia powoływać do życia mocne i wyraziste bohaterki i bohaterów, którzy potrafią dotrzymać im kroku. Matka Dory Wilk, Piotra „Witkaca” Duszyńskiego i Nikity. Pracoholiczka, o czym najlepiej świadczą liczby: 10 powieści i tom opowiadań napisanych w 7 lat i wydanych w pięć, 3 serie powieściowe, 2 wydawców – Fabryka Słów i SQN. Najnowsza powieść – „Szamańskie tango” ma premierę 13 września.
Członkini grupy literackiej „Harda Horda” zrzeszającej fantastyczne autorki fantastyki i nie tylko.

Tylko u nas! Na Coperniconie oficjalnie świętujemy nową premierę i urodziny Witkaca! Bo książki,
konwenty i ciastka po prostu doskonale do siebie pasują.

Aleksandra Janusz

Z wykształcenia doktor neurobiologii molekularnej. Debiutowała w „Science Fiction” 4/2002 opowiadaniem Z akt miasta Farewell. Jej pierwsza powieść pt. Dom Wschodzącego Słońca ukazała się w 2006 roku nakładem wydawnictwa Runa. Jest także autorką opowiadań publikowanych na łamach internetowego magazynu Fahrenheit. Jest autorką serii Kroniki Rozdartego Świata.

Na Coperniconie odbędzie premiera książki „Cień Gildii”!

Jacek Komuda

Fantasta i historyk w jednym. autor „Hubala” i „Galeony Wojny”. Weteran Polskiej Fantastyki. Lubi gry komputerowe oraz rekonstrukcje historyczne.

Współautor gry fabularnej “Dzikie Pola” i scenariuszy do gier komputerowych “Earth 2160” oraz “Wiedzmin”. Jest również redaktorem miesięcznika o grach Gamestar. Debiutował na łamach „Fantastyki” w 1991 roku opowiadaniem Czarna Cytadela. Laureat Nagrody im. Leonida Teligi za powieść Galeony wojny (2007-2008), nominowany do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za Diabła Łańcuckiego (2007) i do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie Tak daleko do nieba (1996). Jego najnowszą powieścią jest “Hubal” (2016)

Rafał Kosik, Katarzyna Kosik

Rafał Kosik: pisarz, publicysta, scenarzysta i grafik komputerowy. Pisze głównie fantastykę naukową, często zbacza też w stronę horroru. Jest autorem takich powieści jak Mars, Vertical czy Kameleon. Stworzył też popularny cykl powieści dla młodzieży Felix, Net i Nika, którego jeden z tomów – Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – stał się lekturą szkolną, inny zaś – Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa – doczekał się ekranizacji.

Katarzyna Kosik: polska wydawczyni i redaktorka. Wraz z mężem Rafałem współwłaścicielka wydawnictwa Powergraph.Z wykształcenia jest historykiem sztuki. Jest pomysłodawczynią i redaktorką pisanej przez Rafała Kosika serii Felix, Net i Nika. Oprócz książek męża jest redaktorką innych książek wydawanych przez Powergraph.

Marta Kładź-Kocot

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, zafascynowana pograniczami fantastyki i mitu. Autorka książki „Dwa bieguny mitopoetyki. Archetypowe narracje w twórczości Johna Ronalda Reuela Tolkiena i Stanisława Lema” oraz artykułów naukowych o twórczości między innymi Ursuli Le Guin, C.S. Lewisa, Andrzeja Sapkowskiego i Neila Gaimana, a także tekstów publicystycznych. Należy do Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Współtworzy Centrum Kultury Fantastycznej, funkcjonujące przy Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wyposażona w ostry redaktorsko-korektorski pazur, jest jednak w zasadzie niegroźna. Uzależniona od czytania, okularów przeciwsłonecznych, dobrej kawy i wewnętrznego sarkastycznego komentatora rzeczywistości. Jest wielbicielką teorii multiwersum, stąd też nie zawsze ma pewność, czy nie pomyliła przypadkiem wszechświatów. Gdyby miała zabłądzić do innej czasoprzestrzeni, uprzejmie poprosiłaby kosmos o przeniesienie do renesansowej Italii bądź Londynu z XIX lub początków XX wieku.

Maciej Lewandowski

Urodzony w roku, w którym Reagan został powtórnie prezydentem, a świat usłyszał o Terminatorze. Gdyby wierzyć mądrości „jesteś tym, co jesz”, krzak chmielu obrośnięty pizzą stanowi najtrafniejszy opis.

Od lat kilku mieszka we Wrocławiu pisząc kolejne książki, marudząc tęsknie za toruńskimi uliczkami czasów studenckich. Jak przystało na miłośnika fantastyki pamiętającego pierwsze święta z Kevinem, przejawia bezrefleksyjne oraz zaborcze zafascynowanie prozą H.P. Lovecrafta, podczas gdy Stephen King to niedościgniony mistrz pióra. Nie przepada za Mastertonem, wielbiąc w to miejsce Sapkowskiego, Tolkiena oraz Barkera.

Paweł Majka

Pisarz, autor trzech powieści i wielu opowiadań, w tym „Grewolucji” nominowanej do Nagrody Zajdla w 2013 roku. Dwukrotnie otrzymał Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść „Pokój światów”oraz tamtym roku za „Niebiańskie pastwiska”.

Jakub Małecki

Urodzony w 1982 roku w Kole – pisarz, autor ośmiu książek, między innymi Dygotu, nagrodzonego Złotym Wyróżnieniem Nagrody im. Jerzego Żuławskiego oraz Śladów, nominowanych do Literackiej Nagrody NIKE.

Laureat nagrody Śląkfa w kategorii „Twórca roku” oraz Nagrody Literackiej Miesięcznika KSIĄŻKI. Nominowany również do Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus, Poznańskiej Nagrody Literackiej i dwukrotnie do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W roku 2017 otrzymał stypendium MŁODA POLSKA przyznawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wkrótce ukaże się jego nowa powieść pod tytułem „Rdza”.

Katarzyna Berenika Miszczuk

Swoją debiutancką powieść „Wilk” (2006) napisała w wieku piętnastu lat, a wydała trzy lata później. W roku 2009 ukazała się kontynuacja tej książki – „Wilczyca”. Została za nią nominowana do Nagrody Nautilus, będącej corocznym plebiscytem czytelników na najlepszy polski fantastyczny utwór literacki. jej najnowsze powieści to „Ja, diablica” (2010), „Ja, anielica” (2011) oraz „Ja, potępiona” (2012), czyli szalona trylogia przygód pewnej byłej diablicy, a niedoszłej anielicy. Autorka cyklu Noc Kupały.

Łukasz Orbitowski

GOŚĆ SPECJALNY KSIĄŻNICY KOPERNIKAŃSKIEJ

Pisarz. Autor sześciu powieści, m.in. „Inna dusza”, „Szczęśliwa ziemia”, „Tracę ciepło”. W roku 2016 otrzymał Paszport Polityki. Dwukrotnie nominowany do nagrody Nike, raz do nagrody Miasta Gdynia. Na antenie TV Kultura prowadzi program „Dezerterzy”. Wiecznie w podróży, gubi się między miastami. Przez przyjaciół zwany Potworem.

Maciej Parowski

(ur. 1946) pisarz, scenarzysta komiksów, krytyk literacki i filmowy, od 1982 roku kierownik działu prozy polskiej w „Fantastyce” i „Nowej Fantastyce”, w latach 1992-2003 także redaktor naczelny pisma. Prowadził krytyczny kwartalnik „Czas Fantastyki”(od 2004 do 2015), felietonista filmowy „Gazety Polskiej” (od 2005).

Książki: „Bez dubbingu” (1978, felietony), „Twarzą ku ziemi”(1981, powieść SF), „Sposób na kobiety” (1985, opowiadania SF), „Czas fantastyki” (1990, krytyka), „Burza. Ucieczka z Warszawy 40” (2009, powieść). „ Małpy Pana Boga. Słowa”(2011), „Małpy… Obrazy”(2013), Kukułka na koniu trojańskim. Małpy – Retrospekcje”  (2017) –  krytyka SF.  Współautor scenariuszy komiksów: Bogusława Polcha: „Funky Koval” (z Jackiem Rodkiem) i „Wiedźmin” z Andrzejem Sapkowskim). Scenarzysta komiksów: „Planeta robotów” (2010, rys Jacek Skrzydlewski), „Naród wybrany” (1992, rys. Jarosław Musiał) i „Burza” (1992, 2003 fragmenty – rys. Krzysztof Gawronkiewicz). Srebrny medal Gloria Artis (2007), wyróżnienie towarzyszące nagrodzie im. Józefa Mackiewicza za powieść „Burza” (2010). Puchar Bachusa od ZKF Ad Astra (2011) też za „Burzę”, Złoty Puchar imienia Janusza Christy (2016) za aktywność w dziedzinie komiksu.

Andrzej Pilipiuk

Pisarz fantastyczny i publicysta, Wielki Grafoman onieśmielający ilością słów składanych w opowieści. Z wykształcenia archeolog i pasjonat historii. Debiutował opowiadaniem Hiena, w którym po raz pierwszy pojawiła się postać Jakuba Wędrowycza. Od tego czasu napisał kilkadziesiąt innych opowiadań o przygodach niesławnego pasożyta społecznego, wydanych w siedmiu zbiorach. Czterokrotnie otrzymywał nagrodę Nautilus. Dziewięciokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla, uhonorowany nią w 2002 roku za opowiadanie Kuzynki, które w 2003 roku rozwinął w powieść. Kolejnym cyklem utworów Pilipiuka jest Oko Jelenia. Poza wielotomowymi cyklami powieściowymi autor ciekawych opowiadań, przez które w kilku zbiorach przewijają się kolejne kreowane przez niego postaci zdobywające sympatię czytelników.

Krzysztof Piskorski

Polski pisarz, autor fantastyki, twórca gier fabularnych, publicysta. Jego debiutem książkowym jest opublikowana w 2005 powieść Wygnaniec, pierwszy tom trylogii, w której stworzył oryginalny świat fantasy inspirowany tradycyjną kulturą Półwyspu Arabskiego. Pochodzący z 2007 zbiór Poczet dziwów miejskich sięgał z kolei do lokalnego wrocławskiego kolorytu. Kolejna powieść, dwutomowa Zadra, osadzona w okresie wojen napoleońskich, przyniosła Piskorskiemu w roku 2009 pierwszą nominację do nagrody Zajdla oraz nagrody im. Żuławskiego. Wydana w 2011 roku Krawędź czasu została ponownie nominowana do obu nagród, zaś opublikowany w 2013 Cienioryt przyniósł Piskorskiemu pierwszego Zajdla oraz Złote Wyróżnienie Żuławskiego. W tym roku został ponownie nominowany do nagrody Żuławskiego za powieść Czterdzieści i cztery.

Martyna Raduchowska

Wrocławianka z urodzenia i sentymentu, obecnie zaś Jeleniogórzanka z wyboru i zamieszkania. W tak zwanym międzyczasie nie zabrakło jej też na emigracji, gdzie spędziła piątą część swojego życia. Cierpi na chorobliwy nadmiar pomysłów oraz chroniczny brak wolnego czasu. Pierwsze ubóstwia, drugie pilnie odda w dobre ręce. W duszy gra jej wszystko, co ma dobrą fabułę oraz pełnokrwistych bohaterów, i póki dana historia spełnia te warunki, nie ma znaczenia ani jej tematyka, ani gatunek, ani czy jest opowiadana na papierze, ekranie, czy deskach teatru. Pod tym względem nie pogardzi też grą komputerową, choć raczej w charakterze widza niż czynnego gracza. Absolwentka psychologii i kryminologii (Uniwersytet Walijski) oraz neurobiologii poznawczej (Uniwersytet w Yorku). Co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że bez większego trudu dogada się zarówno z psycholem jak i kryminalistą, a jeśli trzeba, może im nawet pogmerać w neuronach. Pisać zaczęła gdzieś w okolicach dwunastego roku życia, przestać natomiast – ku udręce niektórych – nie zamierza nigdy. Autorka książek: “Szamanka od umarlaków”, “Demon Luster” i “Łzy Mai”.

Radosław Rak

Z zawodu lekarz weterynarii. Lokalny patriota, miłośnik gór, zwłaszcza Beskidu Niskiego. Publikował opowiadania w „Nowej Fantastyce”, „Lampie” i e-zinie „Esensja”. „Kocham cię, Lilith” to jego pierwsza powieść. Za powieść „Puste niebo” otrzymał nominacje do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego w 2017 roku.

Andrzej Stoff

Literaturoznawca, badacz i znawca literatury fantastycznonaukowej oraz twórczości Stanisława Lema. Ponadto autor opowiadań science-fiction.

Robert M. Wegner

Mąż wspaniałej kobiety, ojciec dwu ślicznych, inteligentnych i złośliwych bestii, które nazywa córkami. Hobbystycznie czyta książki – najróżniejsze, ogląda filmy – również różne, od fantastyki, poprzez kryminały, filmy psychologiczne po anime, a przede wszystkim pisze:)

Ale pisanie to hobby, ciekawe, interesujące i takie, któremu oddaję się

z duża przyjemnością bo rodzinę utrzymuje z pracy pozaliterackiej.

Simon Zack

Rocznik 1979, pisarz, miłośnik fantastyki w każdej postaci, weteran RPGów i planszówek. Stały bywalec imprez fantastycznych, niezmordowany prelegent, wiecznie zaangażowany twórca konwentowych atrakcji. Miłośnik kina, książek, filmów złotej ery Hollywood i Errola Flynna. Cthulhu geek, Trekkie i Browncoat całym sercem.

Andrzej Zimniak

Doktor chemii, pisarz science fiction. Wydał 13 książek, za opowiadanie „Klatka pełna aniołów” z roku 1994 nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Pomysłodawca i organizator Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

2. Popkultura


Szymon Adamus – Masa Kultury

Do niedawna Obywatel HD, ekspert od telewizorów, dzisiaj bloger i YouTuber tropiący Niezwykłych Ludzi płynących pod prąd – wbrew regułom.
Ładniejsza, ale niekoniecznie mądrzejsza połowa podcastu Masa Kultury.
W wolnych chwilach pisze i robi gry.
Lubi ludzi.

Krzysztof Biliński

Miłośnik i działacz w sferze horroru i fantastyki. Twórca audycji i portalu „Misterium Grozy” poświęconemu szeroko pojętej fantastyce grozy. Koordynator prac związanych z Nagrodą Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego. Redaktor techniczny i autor artykułów w kwartalniku „OkoLica Strachu” poświęconym literaturze grozy, a tym samym osoba odpowiadająca za skład i oprawę graficzną książek z wydawnictwa Biblioteki OkoLicy Strachu oraz Phantom Books Horror. Dziennikarz muzyczny współpracujący z magazynem „Atmospheric” oraz „Oldschool Metal Maniac”. Zajmuje się fotografią, filmem, muzyką i masteringiem cyfrowym dźwięku. Reżyser krótkometrażowego „Ja cię kocham, a ty kpisz” będącego połączeniem groteski oraz horroru. Jako poeta ma na swoim koncie zbiory „Legenda Utracona” (1997), „Czarne Róże Melancholii” (1997) oraz „Sympozjon przedśmiertne – Apogeum Nocy” (2004). Jako autor zadebiutował opowiadaniem „Galeria IX Mrocznych  Obrazów” w antologii „Mapa Cieni” (wyd. Van Der Book). Muzyk i autor tekstów w projektach EGAHEER, VEDYMINI oraz KORSARZ. Stworzył również soundtrack do gry komputerowej „Hostile Dimension”.

Agnieszka Brodzik – Carpe Noctem

Z wykształcenia filolożka, z zawodu tłumaczka literatury. Na co dzień także redaktor naczelna Carpe Noctem, trzynastoletniej już strony poświęconej literackiej grozie: horrorowi, thrillerowi i kryminałowi. Od czterech lat także podcasterka. Prywatnie kawożłop.

Szymon Cieśliński – Carpe Noctem

Cierpiący na wieczny brak czasu literaturoznawca, germanista, dziennikarz, trickster. Czyta horrory, kształci nowe pokolenia studentów na Uniwersytecie Łódzkim, ogląda horrory, tłumaczy techniczne teksty, gra w horrory, pracuje z dziećmi, bada horrory, uprawia urban exploration i geocoaching. Dodatkowo pełni funkcję redaktora w poświęconym literackiej grozie serwisie Carpe Noctem, promuje naukę jako członek Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej Trickster i co sobotę na prywatnym blogu nekropolitan.blogspot.com publikuje nowy Nawiedzony Podcast.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

Doktorantka specjalizująca się w kinie dwudziestolecia międzywojennego, pracownik działu dokumentacji Tygodnika Polityka, wieczorami zmienia się w Zwierza Popkulturalnego. Blogerka, tropicielka popkulturalnych schematów, uzależniona od seriali BBC, wielbicielka Batmana. Prowadzi bloga Zwierz Popkulturalny, warto również posłuchać podcastu „Zombie vs. Zwierz”, który współtworzy we współpracy z Pawłem Opydo. Poza tym artykuły podpisane imieniem i nazwiskiem Zwierza można czasem znaleźć w Polityce, kiedyś w Kulturze Liberalnej czy w Filmowym Magazynie Agory i Onecie. Teksty Zwierza możecie też znaleźć w internetowym magazynie Follower, a jak przekopiecie roczniki Stolicy też coś znajdziecie. Nie można również zapominać o jej felietonach w Gallop.

Marek Hucz i Janek Jurkowski – Grupa Filmowa Darwin

Twórcy jednego z najbardziej profesjonalnych kanałów na polskim You Tube. Marek i Janek podbili serca widzów serią Wielkie Konflikty, choć najwierniejsi fani pokochali ich jeszcze za czasów ich pierwszej serii o Mistrzu Motylu. Darwini znani są najbardziej z kreacji Rafała i Sławka oraz klipu Orki z Majorki, a ich pomysły wspólne tworzą wyjątkowe i pełne humoru uniwersum. Czym jeszcze nas zaskoczą w najbliższym czasie?

Słowo i poezja!

Jakub “Dem” Dębski

Zaczął od krótkiej przygody z RPG Makerem, ale przerzucił się na rysowanie komiksów cechujących się bardzo prostą kreską i specyficznym humorem. Jest komikiem i twórcą. Jego komiksy powstają i zyskując coraz szersze grono fanów od 2004, a od 2011 publikuje również filmy na YouTube. Jest wydawniczym perpetum mobile, które raz wprawione w ruch zrodziło wydawnictwo i sklep pozwalające mu na dystrybucję swoich utworów w szerokim świecie.

Michał Gwiazda – Crafts of Two

Czyli członek i założyciel grupy „Crafts of Two”. Jego zainteresowanie cosplayem zaczęło się w 2011 roku gdy z kawałka tektury powstał prosty hełm predatora. Michał specjalizuje się głównie w zbrojach które wykonuje wieloma różnymi technikami, w swojej pracy korzysta zarówno z popularnej pianki Eva jak i z żywicy, pcv, plexy. Nad strojami pracuje najczęściej wraz z narzeczoną która podziela i wspiera go w jego pasji. Wielokrotnie występował w konkursach cosplay ciesząc oczy widzów niesamowitymi tworami. Jego kunsztem zainteresowały się również większe korporacje, dzięki czemu miał przyjemność pracować przy kampaniach reklamowych między innymi dla Blizzarda, CDP.PL, Cenega czy Artifex Mundi i Flying Wild Hog.

Michał Kowal – Masa Kultury

Ojciec założyciel podcastu Masa Kultury. Fan popkultury, były dziennikarz. Nagrywa i montuje podcast. Uwielbia grać, czytać i oglądać filmy. Zakochany po uszy w spaghetti westernach Sergio Leone, Indianie Jones i Powrocie do Przyszłości.

Tomasz Pstrągowski – Niezatapialni

Dziennikarz i krytyk. Przez wiele lat kierował serwisami Komiksomania.pl, Komiks.wp.pl i Książki.wp.pl. Współpracuje lub współpracował z Dwutygodnik.com, Polygamia.pl, Gram.pl, Gry.wp.pl. Doktorant Uniwersytetu Gdańskiego. Scenarzysta komiksu „Jak schudnąć 30 kg? Prawdziwa historia miłosna”. Współtwórca podcastów Nieczyste zagrywki i Niezatapialni.

Dominik Gąska – Niezatapialni

Urodzony 14 maja 1983 w Gdańsku. Dziennikarz i recenzent gier wideo. Publikował na łamach gram.pl i gry.wp.pl, aktualnie współpracownik serwisu Polygamia.pl. Współtwórca podcastu Niezatapialni.

Iga Ewa Smoleńska – Niezatapialni

Współautorka serwisu Niezatapialni. Publikowała na łamach serwisów gry.wp.pl, Polygamia, Polskie Gry Wideo i Gamedot. Doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się grami grozy. Od niedawna związana z gamedevem.

Michał Ochnik – Mistycyzm Popkulturowy

Rocznik 1990, urodzony i zamieszkały w Łukowie (lubelskie). Chodził do jakichś tam szkół, ale poza globusem wyniósł z nich niewiele. Obecnie studiuje na Akademii Podlaskiej w Siedlcach gramatyczne wciskanie ludziom kitu dla niepoznaki nazwane filologią polską, specjalność – filologia dla mediów i biznesu. W 2010 zadebiutował w „Nowej Fantastyce” opowiadaniem „Koci Król”. Wcześniej publikował m.in. w kwartalniku literackim sZAFa, portalu Esensja, zinie Action Mag – Opowiadania oraz wielu istniejących i nieistniejących już portalach literackich. Obecnie pisze powieść „Ludzie Godziny Czwartej” rozwijającą wątki „Kociego Króla”. Lubi zupę pomidorową.

Paweł Opydo

Człowiek, który bardzo intensywnie pracuje nad tym, żeby móc lenić się przez całe życie. Nie zważa, że te dwie czynności są sprzeczne. Przez całe swoje życie zajmował się robieniem głupich rzeczy, aż w końcu we wrześniu zeszłego roku rzucił pracę, żeby móc robić jeszcze więcej głupich rzeczy – tym razem na własną rękę. Na co dzień prowadzi blog opydo.pl. Poza tym siedzi non stop przy komputerze, ogólnie: chory człowiek. Nic tylko te aplikacje i gadżety. Zająłby się jakąś prawdziwą robotą ale nie, darmozjad. Występuje również na YouTube, czyta “Złe książki” i oczywiście reprezentuje połowę składu podcastu Zombie vs Zwierz. Współtworzy projekt Podsłuchane.

Anna „Mysza” Piotrowska

Fangirl pełną gębą. Geek z przypadku. Nerdette z wyboru. Autorka bloga Mysza Movie i współgospodarz podcastu Myszmasz. Bezwstydnie posługuje się językiem angielskim i nie zamierza przestać. Uzależniona od seriali, co jest o tyle problematyczne, że regularnie ogląda ich ponad 70, a ciągle dochodzą nowe. Chora na słomiany zapał i krótki okres koncentracji, godny Golden Retrievera z ADHD. Leniwiec to jej sekretne zwierzę totemowe. Łatwo kochliwa fandomowo, najchętniej weszłaby w poliandryczny związek (jedna żona, wielu mężów) z połową mężczyzn w Hollywood. Nie wyobraża sobie życia bez muzyki, bo jak to ujął Nietzsche, „life would be senseless without it”. Cierpi na zaawansowane gustus eclecticus, które pozwala jej pochłaniać całą popkulturę bez względu na jej domniemaną jakość. Zawzięcie będzie bronić swojego prawa do posiadania takich, a nie innych opinii, nawet jeśli są naiwne, głupie, niepopularne i/lub błędne. Szczęśliwa narzeczona gamera. Przyjaciółka. Córka. Fanka. Tłumaczka. Kolejność dowolna.

Michał Rakowicz – Carpe Noctem

Miłośnik horroru, kryminału i fantastyki w niemal każdej postaci, nieustannie walczący z pokusą dokupienia kolejnej książki do systematycznie puchnącej kolekcji. Redaktor serwisu Carpe Noctem, podcaster udzielający się w Konglomeracie Podcastowym i wielu innych projektach, na co dzień pisze na swoim blogu Jerry’s Tales.

Oskar Rogowski – Komiksomaniak

„Fan komiksów od trzeciego roku życia. Większość wolnego czasu poświęca swemu kanałowi na youtube „Komiksomaniak” gdzie porusza tematy komiksowe, około komiksowe i mające z komiksami niewiele wspólnego. Tłumacz komiksów Marvela (głównie serii o Deadpoolu), a także współprowadzący cotygodniowy podcast o komiksach „Comics Weekly”.

Bartosz „Generator Frajdy” Sitek

Polski youtuber najbardziej znany z serii Zabawki z chińczyka, gdzie recenzuje produkty zakupione w lokalnych sklepach typu chińczyk. Fan dinozaurów i klocków Lego (ewentualnie Lele).

Sebastian Sokołowski

Rocznik 1975.  Książki w domu towarzyszyły mu od najmłodszych lat. Na poważnie zaczął zbierać je w 1990 roku, gdy w księgarni zobaczył Nawiedzonego i Ocalonego Jamesa Herberta. Dzisiaj jego kolekcja to blisko 1800 tytułów. Fan twórczości Lovecrafta, Lumleya, Mastertona, Herberta, Lee i Koontza. Nie stroni także od innej literatury. W 2012 roku założył fanpage Okiem na Horror, następnie blog pod tym samym logo. Z tęsknoty za krwawymi okładkami stworzył fanpage Pokolenie Phantom Pressu, który przerodził się w wydawnictwo Phantom Books Horror, wydające współczesny b-klasowy horror. Działacz na rzecz promocji czytelnictwa, organizator spotkań z pisarzami min.: Wojciechem Chmielarzem, Katarzyną Bondą i Katarzyną Puzyńską, a także bloku literackiego na festiwalu Gryfcon. Promotor grozy, redaktor w polskagroza.pl (w 2015 r.) oraz współzałożyciel kwartalnika „Brama”. Pomysłodawca i redaktor naczelny w czasopiśmie„OkoLica Strachu”.

Miłośnik czarno białej fotografii, historii wypraw krzyżowych, kina azjatyckiego i piwa.

Łukasz Stelmach – Ichabod

Entuzjasta popkultury, beergeek, nałogowy czytelnik komiksów, autor bloga ichabod.pl. Uwielbia tworzyć treść w internecie i zarażać ludzi swoją pasją. Lubi mieć swoje zdanie.

3. Komiks, rysunek, grafika


Magdalena Babińska

Ilustratorka. Ilustruje publikacje dla najmłodszych, takie jak np. książeczki z serii Zgaduj z Czuczu, Xplore Team, Emi i Tajny Klub Superdziewczyn Agnieszki Mielech czy Świetlik w Ciemności Jakuba Ćwieka. Rysuje setki ilustracji do podręczników dla przedszkolaków i szkolniaków. Nie stroni od ilustrowania dla starszych. Fanka serii o Dorze Wilk, autorka licznych fanartów i od Ropuszek – oficjalna ilustratorka twórczości Anety Jadowskiej Prywatnie fanka s-f i komiksów. Rysuje przygody swojej córki na rodzinnym blogu: http://www.masebi.blogspot.com Jej prace można znaleźć także tu: http://www.dedodesign.pl oraz na FB: https://www.facebook.com/masebi

Katarzyna „Kiciputek’ Babis

Ilustratorka, rysowniczka, autorka komiksów i książek dla dzieci. Jako Kiciputek publikuje w sieci krótkie komiksy satyryczne, często poruszając problemy społeczne i polityczne. Jej debiutancki picturebook „Maja z Księżyca” został nominowany do Nagrody Literackiej miasta stołecznego Warszawy w kategorii literatura dziecięca. Od lipca 2017 roku publikuje na łamach amerykańskiego portalu satyryczno-politycznego „The Nib”.

Ilona „Kobieta Ślimak” Myszkowska

Ilona „Kobieta-Ślimak” Myszkowska – Autorka komiksu internetowego „Chata wuja Freda” (chatolandia.pl), scenarzystka „Barw Biedy” i mangi „Kawaii Scotland”. Wydała kilka rzeczy na papierze – 4 edycje kalendarza „Kartki z datami do zapisywania rzeczy”, komiksy „Ślimacze Opowieści”, „Kapitan Szyszko”, „Bieda Apokalipsa” i „iGranie z Gruzem” oraz grę planszową o tym samym tytule. Ostatnio współtworzy gry komputerowe („Korpo Tale, „Opowieści z Nyanii”) i szyje pokraczne stworzenia ze skarpet.

Katarzyna Witerscheim

Ilustratorka, twórczyni webkomiksowej serii, którą zaczęła od stworzenia fikcyjnego konta na Instagramie dla jej postaci – Reginy. Artystka rysuje zdjęcia, które umieszcza tam w imieniu Reginy. Ilustrują one codzienne wydarzenia i życiowe dramaty. Konta Reginy niemal nic nie odróżnia od typowego instagramowego profilu, mimo, że jej życie pokazane jest w rysunkach, a nie w zdjęciach, oglądając je, użytkownik nie czuje się, jakby poznawał fikcyjną historię, a raczej tak jakby oglądał zdjęcia znajomego. Najbardziej znana jest jej seria obrazków przedstawiających księżniczki Disneya w nowoczesnym wydaniu.

4. Kultura azjatycka


Jacek 木人 Adamus

Z wykształcenia japonista, z zamiłowania podróżnik i pisarz – autor książki „Państwo Środka od środka. Za chińskim murem”. Podczas rocznego pobytu w Chinach na własnej skórze doświadczył kulturowych różnic między Wschodem a Zachodem i miał okazję zweryfikować prawdziwość stereotypów dotyczących mieszkańców azjatyckiego tygrysa. Człowiek nieustannie zafascynowany otaczającym go światem, odkrywca i prowokator przygód w prozaicznej na pierwszy rzut oka rzeczywistości.

W czasie intensywnego rocznego pobytu na chińskim uniwersytecie miał okazję zweryfikować związane z Państwem Środka stereotypy oraz pogłębić swoją wiedzę na temat azjatyckiego tygrysa. Równocześnie rzucił rękawicę aparatowi cenzury, publikując zdjęcia oraz wrażenia na temat podróży i życia w Chinach na nielegalnym blogu pod adresem:

www.niebogwiazdzistenademna.blogspot.com.

Paweł Dybała

Adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, orientalistka, kulturoznawca, literaturoznawca. Specjalizuje się w zakresie języka japońskiego, językoznawstwa, językoznawstwa komputerowego, przetwarzania języków naturalnych, sztucznej inteligencji, interakcji człowiek-komputer, kognitywistyki. Jego zainteresowania badawcze obejmują: język japoński, przetwarzanie humoru, automatyczne wykrywanie emocji, przetwarzanie metafor, agresja słowna w sieci, etyka maszyn, popkultura Japonii, systemy wieloagentowe, japoński dowcip słowny, wyrażenia dźwiękonaśladowcze w języku japońskim.

Arkadiusz Jabłoński

Japonista, językoznawca, profesor UAM. Zawodowo zajmuje się językoznawstwem ogólnym i japońskim, honoryfikatywnością oraz komunikacją międzykulturową i translatoryką. W ramach zupełnie pobocznego hobby prowadzi od jakiegoś czasu, na papierze i w przestrzeni Internetu, nierówne zmagania z przesadzonymi lub wręcz od początku zmyślonymi „narracjami niedbałymi” na temat Japonii i kultury japońskiej. „Japoński miszmasz” – książka, która swą stronę, podobnie jak jej autor, ma także na Facebooku – to swoiste zapiski tych zmagań. Można się z nimi zgadzać, ale też można z nim dyskutować. Bowiem jakość styczności z kulturą obcą to od początku dziejów ludzkości niezmiernie ciekawe świadectwo tożsamości własnej.

Paulina Ślusarczyk-Bryła

Z wykształcenia japonistka, z zawodu tłumaczka mang, z zamiłowania rysowniczka i tancerka yosakoi. Specjalizuje się w socjolekcie yakuzy i trendach w potocznej japońszczyźnie. W nielicznych wolnych chwilach występuje na scenie razem z grupą tańca yosakoi Sakuramai Poland, czasem prowadzi też treningi. Miłośniczka filmów animowanych wszelkiej maści, późnych lat 80. i robali. W przyszłości chciałaby zostać pilotem wielkiego robota.

5. Nauka


Krzysztof Abriszewski

dr hab., filozofii i socjolog; pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek Komitetu Naukoznawstwa Polskiej Akademii Nauk. Opublikował książki: „Wszystko otwarte na nowo. Teoria Aktora-Sieci i filozofia kultury” (Toruń, 2010), „Kulturowe funkcje filozofowania” (Toruń 2013). Związany od początku z Forum Humanistycznym zbierającym naukowców z różnych dziedzin: www.forhum.umk.pl.; kieruje projektem „Fantastyka i filozofia”: www.fantastykaifilozofia.umk.pl. Jest opiekunem naukowym Koła Naukowego Badaczy Popkultury „Spoiler Alert”.

Dariusz Brzostek

Teoretyk literatury, kulturoznawca, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa UMK. Zajmuje się badaniem kultury popularnej, estetyki grozy oraz antropologii kontrkulturowej. Komentuje twórczość Stanisława Lema. Autor: Literatura i nierozum. Antropologia fantastyki grozy”.

Piotr Kosek – Astrofaza

Kiedy Neil Armstrong postawił stopę na powierzchni Księżyca i wypowiedział historyczne słowa o małym kroku dla człowieka, a wielkim skoku dla ludzkości, zainspirował tysiące, jeśli nie setki tysięcy, młodych ludzi do dalszego zgłębiania wiedzy na temat wszechświata i naszej rzeczywistości.
Lądowanie na powierzchni komety, przelot obok Plutona, czy misja do planetoidy Ceres, są w większym lub mniejszym stopniu efektem tamtych pamiętnych słów.
Od dziecka marzyłem o tym, aby mieć swój skromny udział w historii astronautyki. Na początku były to oczywiście marzenia o zostaniu astronautą, potem chęć zostania naukowcem. Pokonała mnie jednak królowa nauk, a właściwie dziecięca głupota i niechęć do nauki matematyki.
Tworząc Astrofazę, chciałem zainspirować ludzi do odkrywania niesamowitego wszechświata i jego tajemnic. Sprawić choć w małym stopniu, by kosmos znów stał się sexy tematem. Wierzę, że tak samo jak kiedyś wyprawy żeglarzy doprowadziły Europejczyków do nowego lądu, tak dzisiejsze dokonania naukowców, astronautów i działania podobnych do mnie popularyzatorów astronomii, doprowadzą rodzaj ludzki do nowych odkryć i nowego domu.

Genius Creations


Marcin A. Dobkowski

Człowiek zaCZYTAny i niepoCZYTAlny. Z wykształcenia prawnik. Niegdyś redaktor naczelny portali Valhalla i Midgard. Od 15 lat zajmuje się zawodowo zarządzaniem firmami i funduszami. Współwłaściciel wydawnictwa Genius Creations i księgarni MadBooks. Związany z fantastyką od pierwszego numeru „Fantastyki”, czyli od 7 roku życia.

Marcin Jamiołkowski

Uzależniony od programowania kofeinista, wychowany przez Atari 65 XE i wykarmiony przez magnetofon kasetowy, twierdzi, że pamięta czasy, kiedy gry komputerowe były nadawane przez radio.
Autor serii książek o warszawskim magu – Herbercie Kruku, awanturniczej space-opery pt. Keller oraz kilkunastu opowiadań i drabbli rozsianych po sieci i zbieranych do zbioru opowiadań o nazwie Migawki. Uważa, że drabble mają specyficzny rytm, a on poszukuje najlepszego.
Kiedy nie pisze programów i gier na smartfony, pisze książki i więzi je w szufladach.
Pierwszą książką SF, którą przeczytał był Bal na pięciu księżycach Bohdana Peteckiego. Od tej pory ukochał nie tylko fantastykę, ale i bal – sam nie wie, które woli bardziej.

Anna Karnicka

Rocznik ’89. Fizycznie spod Łodzi, duszą i sercem z Krakowa. Studiowała na Uniwersytecie Łódzkim. Tłumacz języka angielskiego. Pasjonatka literatury, szczególnie fantastyki, a zwłaszcza Tolkiena oraz powieści dla młodzieży. Lubi się bać. Fascynuje się miejskimi legendami i strasznymi opowieściami krążącymi po Internecie. Uwielbia podróżować, a w szczególności jeździć pociągiem. Zbiera klucze.

Marcin Kowalczyk

Bydgoszczanin, doktor nauk humanistycznych, autor książki „Tyrmand karnawałowy” (Universitas, Kraków 2008) i kilkunastu artykułów naukowych i popularnonaukowych traktujących o kulturze współczesnej. Przygodę z pisaniem rozpoczął w 2011 roku. Publikował w „Czasie Fantastyki” i „Nowej Fantastyce”, jego opowiadania trafiły też do kilku antologii opowiadań SF. Autor kontynuacji powieści Janusza A. Zajdla „Drugie spojrzenie na planetę Ksi” (SuperNOWA, Warszawa 2014). Czynny wielbiciel nart i mieszanych sztuk walki.

Magdalena Kubasiewicz

Rocznik 1990, obecnie mieszkająca w Krakowie, studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kocha fantastykę, białą czekoladę, koty i swoje dwa psy, choć jeden z nich wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi jest demonem maskującym się w psiej skórze. Publikowała w świętej pamięci “Science-Fiction, Fantasy i Horror”.

Marta Kładź-Kocot

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, zafascynowana pograniczami fantastyki i mitu. Autorka książki „Dwa bieguny mitopoetyki. Archetypowe narracje w twórczości Johna Ronalda Reuela Tolkiena i Stanisława Lema” oraz artykułów naukowych o twórczości między innymi Ursuli Le Guin, C.S. Lewisa, Andrzeja Sapkowskiego i Neila Gaimana, a także tekstów publicystycznych. Należy do Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Współtworzy Centrum Kultury Fantastycznej, funkcjonujące przy Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wyposażona w ostry redaktorsko-korektorski pazur, jest jednak w zasadzie niegroźna. Uzależniona od czytania, okularów przeciwsłonecznych, dobrej kawy i wewnętrznego sarkastycznego komentatora rzeczywistości. Jest wielbicielką teorii multiwersum, stąd też nie zawsze ma pewność, czy nie pomyliła przypadkiem wszechświatów. Gdyby miała zabłądzić do innej czasoprzestrzeni, uprzejmie poprosiłaby kosmos o przeniesienie do renesansowej Italii bądź Londynu z XIX lub początków XX wieku.

Paweł Majka

Pisarz, autor trzech powieści i wielu opowiadań, w tym „Grewolucji” nominowanej do Nagrody Zajdla w 2013 roku. Dwukrotnie otrzymał Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść „Pokój światów”oraz tamtym roku za „Niebiańskie pastwiska”.

Michał Ochnik – Mistycyzm Popkulturowy

Rocznik 1990, urodzony i zamieszkały w Łukowie (lubelskie). Chodził do jakichś tam szkół, ale poza globusem wyniósł z nich niewiele. Obecnie studiuje na Akademii Podlaskiej w Siedlcach gramatyczne wciskanie ludziom kitu dla niepoznaki nazwane filologią polską, specjalność – filologia dla mediów i biznesu. W 2010 zadebiutował w „Nowej Fantastyce” opowiadaniem „Koci Król”. Wcześniej publikował m.in. w kwartalniku literackim sZAFa, portalu Esensja, zinie Action Mag – Opowiadania oraz wielu istniejących i nieistniejących już portalach literackich. Obecnie pisze powieść „Ludzie Godziny Czwartej” rozwijającą wątki „Kociego Króla”. Lubi zupę pomidorową.

Artur Olchowy

Bezczelny gówniarz z Warszawy, któremu się wydaje, że jest pisarzem. Współtwórca GOREktywu i emerytowany stołeczny konwentorob.
Prywatnie usłużny niewolnik świnek morskich – liczy na dobrą posadę w Nowym Porządku, gdy już przejmą władzę nad światem. Nie lubi o sobie pisać w trzeciej osobie, prawda, Arturze? Prawda.

Bartosz Orlewski

Miłośnik weird fiction, heavy metalu, mocnej kawy i gier planszowych. Publikował w Nowej Fantastyce, Grabarzu Polskim, Niedobrych Literkach, Szortalu, Kawernie, Qfancie i Horror Masakrze, a także w antologiach Po drugiej stronie, Bizarro Bazar, Zombiefilia i City 3. W listopadzie 2017 nakładem wydawnictwa Geniusz Creations ukaże się jego debiutancka powieść „Armadillo” (weird western). Z zawodu prawnik.