Dojazd


Do Torunia dostać się można standardowo autobusem, pociągiem lub samochodem. Po terenie miasta poruszać się możemy piechotą, taksówką/samochodem lub komunikacją miejską. W tym ostatnim przypadku, przypominamy o konieczności posiadania biletu na przejazd. UWAGA! Od 1 września w Toruniu obowiązują bilety czasowe – zarówno na krótkie przejazdy (30, 60, 90 minut) jak i dobowe lub tygodniowe w atrakcyjnych cenach. Ze szczegółową ofertą biletów i aktualnymi cenami zapoznacie się na TEJ stronie.

Przydatne aplikacje

Mobilet – w bilety komunikacji miejskiej można zaopatrzyć się za pomocą aplikacji mobilnej Mobilet (wymaga rejestracji i doładowania konta) dostępnej zarówno w Google Play jak i iTunes Store. Za jej pomocąmożna również dokonać opłat parkingowych bez konieczności korzystania z parkometrów.

JakDojade – znana wszystkim aplikacja działająca również w Toruniu. Jeśli macie problemy z dotarciem / nie wiecie która linia miejska dojeżdża na Copernicon możecie sprawdzić to bardzo łatwo. Dla posiadaczy iOS aplikacja w wersji darmowej jest mocno ograniczona – w takiej sytuacji możemy posłużyć się internetowym rozkładem jazdy MZK w Toruniu.

Dla dojeżdżających pociągiem

Dworzec Miasto

Najwygodniej znaleźć połączenie, które pozwoli nam wysiąść na Dworcu Miasto, z którego na teren Festiwalu dostać się można piechotą nie poświęcając na to więcej niż 15 minut spokojnego spaceru.

Dworzec Główny

Wysiadając tutaj należy kierować się do przystanku autobusowego w kierunku Placu Armii Krajowej (po stronie ulicy przeciwnej do dworca). Odjeżdżają stamtąd autobusy linii 22, 27, 36, 11, 12 – możemy jechać którymkolwiek z nich i wysiadamy na trzecim z kolei przystanku – Plac Rapackiego. Stamtąd czeka nas krótki, maksymalnie pięciominutowy spacer na teren Festiwalu.

Jeżeli pogoda dopisuje można z dworca głównego bez problemu dojść na Copernicon również pieszo (około 20-30 minut) przechodząc przez most Piłsudskiego i podziwiając po drodze malowniczą panoramę Torunia.

Dworzec Wschodni

Po opuszczeniu dworca najlepiej udać się na przystanek Dworzec Wschodni (znajduje się on po przejściu przejściem podziemnym na przeciwko Galerii Copernicus) skąd linią 22 lub 31 udajemy się na Plac Teatralny (4ty z kolei przystanek), skąd widać już główny budynek Coperniconu – Collegium Maius.

Ewentualnością jest znajdujący się bezpośrednio naprzeciw dworca przystanek linii 21, 30, 35. Jednym z tych autobusów docieramy na drugi z kolei przystanek – PLAC ŚWIĘTEJ KATARZYNY. Stamtąd możemy przespacerować się przez samo centrum starówki aby po maksymalnie 20 minutach dotrzeć na teren festiwalu.

Dla dojeżdżających autobusem

Tutaj możliwości jest mniej niż w przypadku PKP. Wysiadamy z autobusu na Dworcu Głównym PKS i po krótkim spacerze jesteśmy już na terenie Festiwalu.

Dla dojeżdżających samochodem

Okolice starego miasta oferują setki miejsc parkingowych, niestety jednak większość z nich jest płatna. Dla ceniących sobie wygodę i bezpieczeństwo polecamy parkingi podziemne przy Placu Świętej Katarzyny oraz Centrum Sztuki Współczesnej (50 metrów od budynków festiwalowych). Istnieje również możliwość zaparkowania samochodu pod samym terenem konwentu jednak w godzinach szczytu bardzo ciężko tam o miejsce. Parkowanie na terenie miasta jest zazwyczaj płatne, jednak w sobotę od godziny 15 i całą niedzielę nie musimy wnosić opłat. Szczegółowy cennik parkowania i rozkład parkingów znajdziecie tutaj.