Zimniak zdjecie

Andrzej Zimniak

Pisarz, publicysta i naukowiec (chemik), ur. w 1946 r. w Warszawie, debiutował w 1980 r. Wydał 13 książek: 8 zbiorów opowiadań, 3 powieści, zbiór esejów futurologicznych i poetycki tomik fraszek, m.in. „Biały rój” i „Władcy świtu” (powieści) oraz „Klatka pełna aniołów” i „Śmierć ma zapach szkarłatu” (zbiory opowiadań).

W 1995 r. otrzymał nominację do Ogólnopolskiej Nagrody im. Janusza Zajdla. Długoletni członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Pomysłodawca i animator Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, przyznawanej przez literaturoznawców od 2008 r.
Nauczyciel akademicki, pracownik naukowy wyższych uczelni, uczestnik badawczych stażów zagranicznych. Autor ponad 40 oryginalnych artykułów z dziedziny chemii eksperymentalnej ogłoszonych w anglojęzycznych czasopismach. W latach 1997-2017 współorganizator Festiwalu Nauki w Warszawie, redaktor wydawnictw naukowych i popularnonaukowych. Autor ponad 100 esejów, artykułów i felietonów.

Zimniak twierdzi, że świat jest zbyt ciekawy, żeby poprzestawać na jednym zajęciu, stąd jego zainteresowania: pisarstwo, nauka, publicystyka, fotografia, podróże, nurkowanie i eksploracja wulkanów. Outsider, ale jednocześnie bywalec konwentów fantastycznoliterackich. Chętnie rozmawia z ludźmi, którzy potrafią nie tylko mówić, ale także słuchać.