fbpx

FAQ

Jesteś na konwencie pierwszy raz? A może wciąż gubisz się w natłoku ludzi, informacji, programu i zdarzeń? Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem odnośnie tego, kto jest kim na konwencie oraz gdzie szukać informacji i pomocy.

Podstawowa i najważniejsza informacja dotycząca bezpieczeństwa na Coperniconie:

NA ODWROCIE TWOJEGO IDENTYFIKATORA ZNAJDZIESZ MIEJSCE NA NUMER ICE – TO NUMER, POD KTÓRY MAMY ZADZWONIĆ W RAZIE GDYBY COŚ CI SIĘ STAŁO. WPISZ TAM KONIECZNIE NUMER OSOBY, KTÓRA DOBRZE CIĘ ZNA I BĘDZIE W STANIE PODAĆ TWOJE DANE, GRUPĘ KRWI CZY PRZEBYTE CHOROBY – PAMIĘTAJ, TO MOŻE URATOWAĆ CI ŻYCIE!

Znajduje się tam również numer „Kryzysowy” – jest to numer do dyżurującego organizatora. Pod tym numerem należy zgłaszać wszystkie nagłe sytuacje związane ze zdrowiem, życiem czy sytuacją zagrożenia i naruszeniem regulaminu imprezy. Pamiętaj – to nie infolinia ani punkt rzeczy znalezionych, nie dzwoń, jeśli zapomnisz, gdzie jest jakaś sala albo zgubisz informator – od tego są punkty informacyjne. W przypadku gdy zauważysz jakiś drobny wypadek lub ktoś zasłabnie – nie wahaj się dzwonić do punktu medycznego, ale nie zapominaj też, że przy poważnych wypadkach, takich jak utrata przytomności, kolizja drogowa czy pożar, podstawowym działaniem jest zadzwonienie na numer alarmowy 112!

Twoim podstawowym źródłem informacji na Coperniconie będzie broszura z programem i mapami oraz nasza strona www. Na prawie wszystkie pytania związane z Coperniconem znajdziesz odpowiedź właśnie tutaj. Jeżeli jednak jej nie ma, skieruj się do punktu informacyjnego – są oznaczone na mapkach – tam na pewno zdobędziesz informacje, których szukasz.

Zwiedzać, chodzić na prelekcje, spotykać się ze znajomymi! Copernicon oferuje blisko …..? godzin różnorodnych atrakcji. wśród których na pewno znajdziesz coś dla siebie. Zapoznaj się z tabelą programową i wybierz interesujące cię atrakcje, a potem przeczytaj ich opisy w informatorze. Później pozostaje już tylko odnaleźć interesującą cię salę na mapie i możesz ruszać w drogę.

Specjalnie dla uczestników Coperniconu przygotujemy listę współpracujących z nami lokali gastronomicznych. Na zmęczonych czekają miejsca w szkołach noclegowych. Wszystkie informacje na temat konwentowego survivalu znajdziesz na naszej stronie internetowej i w broszurze informacyjnej. Odnajdziesz w niej również informację na temat pubów konwentowych.

Na Coperniconie zauważysz osoby w kolorowych koszulkach z konwentowymi grafikami. Poniżej wyjaśnimy, kto jest kim, za co odpowiada i czy (i jeśli tak, to z czym) powinieneś/aś się do nich zwracać. Pamiętaj, że oni wszyscy mają tu bardzo ważną pracę i często bardzo obszerny zakres obowiązków – w razie pytań kieruj się w pierwszej kolejności do punktu info. Pamiętaj też, że jeżeli cokolwiek się stanie – ktoś źle się poczuje, coś ulegnie awarii czy pojawi się jakiekolwiek inne zagrożenie wymagające natychmiastowej reakcji – możesz zaczepić dowolną osobę z obsługi. Nawet jeśli nie będzie w stanie pomóc, błyskawicznie zorganizuje kogoś, kto odpowiada za daną działkę.

 • koszulka czerwonaorganizator lub koordynator.
  • Postaraj się, jeśli nie musisz, nie zawracać im głowy, mają mnóstwo pracy ze sprawieniem, aby ta wielka konwentowa machina działa sprawnie;
 • koszulka pomarańczowawspółpraca.
  • To osoby odpowiedzialne za jeden wybrany aspekt imprezy, na przykład konkretną salę lub dostawy, zwykle są równie zapracowani co organizatorzy;
 • koszulka zielonagżdacze.
  • Wolontariusze, bez których konwent nie mógłby się odbyć. To dzięki nim wszystkie ławki magicznie znajdują się na miejscach, prelegenci mają wodę, a w budynkach jest porządek. Szanuj ich pracę i również zadbaj o porządek;
 • koszulka fioletowatechniczni.
  • To oni sprawiają, że plątanina kabli staje się komputerem podłączonym do rzutnika, na którym oglądasz prezentacje w trakcie programu. Jeśli ich nie widzisz, to dobrze – to znaczy, że wszystko działa;
 • koszulka granatowapatrol
  • Patrol dba o bezpieczeństwo uczestników, w tym twoje. Pilnuje przestrzegania regulaminu imprezy oraz tego, by na terenie Coperniconu przebywały tylko osoby do tego upoważnione. Nie utrudniaj mu pracy, noś identyfikator zawsze w widocznym miejscu, nie biegaj po korytarzach i zachowuj się spokojnie i kulturalnie w stosunku do innych uczestników i obsługi.
 • koszulka niebieskamedycy
  • Ich zadaniem jest reagowanie w sytuacji, gdyby komuś coś się stało. Nie zawracaj im głowy bez potrzeby, na przykład prosząc o podstawowe leki dostępne bez recepty w każdej aptece – i tak nawet mimo chęci pomocy nie mogą ci ich podać. Pomimo posiadanych uprawnień i doświadczenia, są oni służbą medyczną pierwszego kontaktu – możesz się do nich zwrócić, jeśli gorzej się poczujesz czy ulegniesz drobnemu zranieniu/skaleczeniu. Pomogą, doradzą, a w razie potrzeby zadecydują, czy powinieneś udać się do szpitala. Pamiętaj – w przypadkach nagłych i poważnych, takich jak omdlenia, poważne rany czy wypadki, podstawą jest numer 112 i pogotowie ratunkowe.

Po pierwsze sprawdź, czy na drzwiach wisi kartka z naszym logo i nazwą pomieszczenia. Jeśli nie, jest to pokój, który z różnych względów nie należy do terenu imprezy – jeśli jest otwarty, nie wchodź tam i zgłoś to najbliższemu organizatorowi lub punktowi informacyjnemu. Jeżeli wisi na nim kartka, ale nie ma go na mapie, oznacza to, że jest to pomieszczenie funkcyjne, do którego mają dostęp tylko upoważnione osoby. Zwykle sale te oznaczone są kolorami albo nazwami takimi jak Red Room, czyli pokój organizatorów, pokój funkcyjny czy Press Room – pokój dla mediów i gości. Możesz trafić również na magazyny, pomieszczenia techniczne czy pokoje obsługi budynku nie będącej organizatorami Coperniconu – nie przeszkadzaj osobom, które się w nich znajdują i często odpoczywają, korzystając z chwili przerwy.

Niepisaną zasadą konwentów takich jak Copernicon jest zwracanie się do siebie nawzajem po imieniu. Wszyscy, nawet obsługa, są tutaj przede wszystkim po to, żeby się dobrze bawić i dzielić swoimi zainteresowaniami. Oczywiście nikt nie obrazi się, jeśli zwrócisz się do niego na Pan/Pani, ale również w druga stronę – na Coperniconie nikt (nawet organizator, gość czy twórca programu) nie powinien mieć pretensji, jeżeli zwrócisz się do niego po imieniu. Pamiętaj jednak, aby być przy tym miłym i nikogo nie obrażać – to przede wszystkim niekulturalne, ale również niezgodne z regulaminem Coperniconu.