Gather Town – poradnik

Tworzenie awatara i wejście na teren festiwalu

W pierwszej kolejności należy stworzyć wirtualnego awatara, który będzie reprezentował Cię w wirtualnym świecie. Po kliknięciu w link zostaniesz przeniesiony do ekranu tworzenia awatara.Dostępne ustawienia:

 • body

  • skin – odcień skóry i twarzy

  • hair – kolor włosów i fryzura

  • facial hair – brody i wąsy

 • clothing

  • top – kolor i krój górnej części stroju

  • bottom – kolor i krój dolnej części stroju

  • shoes – buty

 • accessories

  • kolor i krój kapeluszy

  • kolor i krój okularów

  • inne

Po kliknięciu opcji Next Step można wpisać Name –  nazwę pod jaką widoczny dla innych uczestników będzie Twój awatar. Wygląd i nazwę można zmienić w każdym momencie korzystania z Gather.Town.

Po skonfigurowaniu wyglądu awatara, zostaniesz przeniesiony/a do ekranu konfiguracji urządzeń używanych przez aplikację (kamerki, mikrofonu oraz głośników/słuchawek). To pozwoli Ci słyszeć współuczestników oraz być przez nich widzianym i słyszanym. Korzystanie z kamery i mikrofonu jest opcjonalne, możesz je bardzo prosto włączać i wyłączać w dowolnym momencie, najeżdżając myszką na portret swojego awatara w prawym dolnym rogu okna oraz klikając tam w wybraną ikonę mikrofonu i kamery.


Uwagi:

 1. Pamiętaj o wybraniu właściwych urządzeń (np. o wybraniu przez Ciebie właściwych słuchawek/wyjścia karty dźwiękowej zamiast głośników monitora), by zapewnić sobie jak najlepsze wrażenia.

 2. Przeglądarka poprosi Cię o wyrażenie zgody na używanie przez nią odpowiednich urządzeń – pamiętaj o jej zatwierdzeniu. Ten proces może się różnić w zależności od używanej przeglądarki.


Po skonfigurowaniu właściwych urządzeń i przetestowaniu obrazu oraz dźwięku (w prawym górnym rogu panelu) kliknij przycisk “Join the Gathering”.


Jeżeli pierwszy raz logujesz się do strefy festiwalu, zostaniesz przeprowadzony przez samouczek przedstawiający podstawy sterowania postacią w Gatherze. Możesz pominąć samouczek klikając przycisk “Skip Tutorial” (jednak zalecamy jego przejście, zajmuje ono niecałą minutę). Po ukończeniu samouczka zostaniesz przeniesiony do głównej strefy festiwalu.


Panel użytkownika

W dolnej części ekranu masz dostęp do swojego panelu użytkownika. W tym miejscu możesz:

 • klikając na swój avatar edytować jego wygląd;

 • klikając na swoją nazwę użytkownika:

  • edytować swoją nazwę,

  • dodać opis,

  • zmienić ustawienia mikrofonu i kamery,

  • włączyć tryb cichy (będzie słyszeć tylko osoby bezpośrednio w twoim najbliższym otoczeniu),

  • wykonać respawn – wrócisz do początkowej lokalizacji – czyli przed Wydział Matematyczno-Informatyczny,

  • zalogować się do aplikacji (to dotyczy tylko administratorów przestrzeni)

 • możesz również podejrzeć minimapę;

 • udostępnić ekran innym użytkownikom;

 • wykorzystać jedną z 6 ikon reakcji, np. podniesienie ręki (działają również poprzez użycie klawiszy z numerami).


Sterowanie postacią


Poruszanie się działa za pomocą :

 • klawiszy strzałek na klawiaturze/WSAD lub 

 • myszki – podwójne kliknięcie lewym przyciskiem myszy poprowadzi Twoją postać w wybrane miejsce.


Portale:

Do dyspozycji uczestników przygotowaliśmy kilka fantastycznych lokalizacji:

 • Wydział Matematyczno-Informatyczny,

 • Dwór Artusa ,

 • Toruńską Starówkę,

 • oraz dodatkowo Narnię, Mur z “Gry o Tron”, labirynt z “Harrego Pottera” i wiele, wiele innych!


Chodzenie po całej Starówce może stać się uciążliwe, dlatego lokalizacje połączone są również portalami (przedstawionymi jako niebieskie i pomarańczowe z gry Portal). Dzięki nim szybko przeniesiesz się z punktu A do B. Wystarczy w niego wbiec. 

Niektóre lokalizacje znajdziesz tylko przy użyciu portali, zachęcamy więc do eksploracji!


Interakcja z otoczeniem:

klawisz “x” 

Mnóstwo obiektów na terenie festiwalu może zostać użyte przez uczestników – od plakatów i telewizorów, przez stoły z grami, tablice, na ekranach projektorów kończąc. Pozwoli Ci to na wspólne granie w planszówki ze znajomymi, zagranie w grę konwentową czy połączenie się z projektorem w celu przejścia do prelekcji prowadzonej na Zoomie. Sterowanie w trybie interakcji jest zależne od obiektu, którego używasz – poeksperymentuj z obiektami w pobliżu Ciebie.


Tryb ducha:

klawisz “g”


Jeżeli utknąłeś w zatłoczonym miejscu, użyj trybu “ducha” przytrzymując na klawiaturze literę “g”. Twój awatar będzie przenikać przez postaci innych graczy, a do tego w tym trybie podchodzenie do innych nie powoduje nawiązania połączenia głosowego i wideo.


Komunikacja z innymi uczestnikami

Jednym z głównych założeń Gathera jest czynienie komunikacji między uczestnikami festiwalu jak najbardziej naturalną. Kiedy zbliżysz się do innych konwentowiczów, automatycznie zostanie utworzone połączenie audio/wideo między Wami. Obrazy z kamer (jeśli zostały przez innych udostępnione) wszystkich pobliskich uczestników będą widoczne u góry głównego ekranu gry.

Po oddaleniu się od grupy Twoje połączenie z użytkownikami zostanie zakończone.

UWAGA: Gather automatycznie wyłączy obraz z Twojej kamery oraz wyciszy Cię, jeżeli przełączysz się np. na inną kartę przeglądarki.


Czat tekstowy

Poza obrazem i dźwiękiem, możesz komunikować się z innymi konwentowiczami również przez czat. Po kliknięciu ikony wiadomości na pasku po lewej stronie ekranu możesz odczytać lub napisać wiadomości do innych użytkowników.

Prócz napisania do konkretnego użytkownika, możesz również wysłać wiadomość do jednej z dwóch dostępnych grup użytkowników:

 • Nearby – uczestnicy znajdujący się w pobliżu,

 • Everyone – wszyscy uczestnicy w danej strefie.

Po wybraniu interesującej Cię osoby lub grupy, wpisz wiadomość w polu tekstowym i naciśnij Enter.


Uczestnictwo w prelekcjach

Aby uczestniczyć w prelekcji znajdź odpowiednią salę w Gather.Town i wejdź w interakcję z tabliczką przy drzwiach (poprzez przycisk “x”). Znajdziesz tam linki do spotkań w aplikacji Zoom.


Aby uczestniczyć w prelekcji należy:

 1. kliknąć w link – będzie on aktywny około 10 minut przed daną prelekcją;

 2. Zoom poprosi Cię o zainstalowanie Zoom meetings, jest to opcjonalne (można korzystać również z przeglądarki), ale ułatwia korzystanie z aplikacji.


Jeśli wolisz używać Zoom bez instalacji, tylko za pośrednictwem swojej przeglądarki, wystarczy kliknąć w link, który zaznaczyliśmy na obrazku czerwoną strzałką. Jeśli ten komunikat z linkiem nie wyświetla się od razu, kliknij najpierw niebieski prostokąt powyżej z napisem “Launch Meeting”:


Pamiętaj również, aby pozwolić swojej przeglądarce na dostęp do mikrofonu i (ewentualnie) kamery. 


 1. Następnie (zarówno w aplikacji, jak i korzystając z wersji w przeglądarce) Zoom poprosi Cię o podanie imienia.


 1. Na tym etapie trafisz do poczekalni razem z innymi oczekującymi na rozpoczęcie prelekcji.

 1. Zostaniesz wpuszczony na spotkanie, gdy upewnimy się, że prelegent jest obecny i gotowy do swojego wystąpienia.

 2. Domyślnie jako uczestnik zostaniesz wyciszony, a Twoja kamera będzie wyłączona. Chęć zadania pytania można zgłaszać poprzez reakcję podniesienia ręki,

 


Moderator na życzenie prelegenta udzieli Ci głosu.


 1. Czat tekstowy domyślnie skierowany jest wyłącznie do moderatora – będzie on mógł przekazywać informację prelegentowi.


Jeżeli prelekcja ma bardziej dyskusyjny charakter, zachęcamy zarówno prelegentów, jak i uczestników, do przeniesienia dyskusji do sal i korytarzy w Gather.Town po ukończeniu prelekcji.


Akcje kontekstowe

Dodatkowe opcje interakcji z innym użytkownikiem otrzymasz po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na jego awatara.

 • Start bubble – po kliknięciu tej opcji Twój awatar zbliży się do awatara innego użytkownika, a następnie otoczy Was “bańka”. Bańka pozwala się Wam prywatnie komunikować poprzez obraz i dźwięk, bez ingerencji innych użytkowników;

 • Follow – Twój awatar będzie podążać za postacią wybranego użytkownika – to szczególnie przydatna opcja przy wspólnym zwiedzaniu konwentu;

 • Send chat – przekieruje Cię do okna czatu z wybranym użytkownikiem;

 • Move here – dostępna po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w dowolne miejsce mapy. Twoja postać pójdzie w wybrane miejsce.

Blokowanie użytkowników

Jeśli nie chcesz widzieć i słyszeć niektórych użytkowników, możesz ich zablokować. Możesz zrobić to na dwa sposoby:

 • Kliknij ikonę przekreślonego koła na obrazie wideo użytkownika na górnej belce.

 • Znajdź użytkownika na liście aktualnie zalogowanych użytkowników. Po wybraniu użytkownika, na wyświetlonym panelu kliknij ikonę trzech kropek, a następnie “Block”.


Aby odblokować użytkownika, kliknij przycisk “Unblock” na obrazie użytkownika na górnej belce. Zablokowany użytkownik nie otrzyma żadnego powiadomienia o tym, że go blokujesz. Jeżeli uważasz, że któryś z uczestników zachowuje się nieodpowiednio, możesz zgłosić problem do konwentowego Patrolu – dysponują oni narzędziami do wyciszenia czy nawet zbanowania użytkowników.


FAQ


Mój awatar utknął – nie mogę się ruszyć!

Taka sytuacja może się zdarzyć, szczególnie w zatłoczonych i małych przestrzeniach. Wciśnij na klawiaturze literę “g”, aby wejść w tryb ducha – pozwoli Ci to swobodnie się poruszać. Jeżeli ten sposób nie zadziała, zawsze możesz użyć opcji “respawn” w dolnym panelu użytkownika. Zostaniesz przeniesiony na chodnik przed Wydziałem Matematyki i Informatyki.


Nie mogę wejść w interakcję z przedmiotem.

Jeżeli po naciśnięciu “x” nie możesz wejść w interakcję z przedmiotem sprawdź najpierw swoją przeglądarkę i jej ustawienia. Aplikacja działa poprawnie w przeglądarce Chrome oraz Firefox. Przeglądarka Safari oraz wersja mobilna aplikacji Gather.Town jest nadal w fazie beta, co może powodować problemy. Korzystanie z jednej ze wspieranych przeglądarek powinno rozwiązać problem. Uwaga! Strona może nie działać poprawnie również w trybie incognito.


Jeżeli nie możesz wejść w interakcję tylko z jednym obiektem, zgłoś problem przez na adres kontakt@copernicon.pl lub poprzez wiadomosć prywatną na facebooku – nasi techniczni przyjrzą się sprawie i naprawią problem. 


Zapraszamy do obejrzenia screenów z przykładowych funkcjonalności naszej aplikacji!