Program - Blok azjatycki

Poniżej znajdziesz atrakcje odbywające się w ramach bloku azjatyckiego, po kliknięciu w nazwę punktu programu rozwinie się jego opis. Możesz też skorzystać z poniższych przycisków, żeby wrócić na stronę główną programu i wybrać inny blok lub wyświetlić tabelę wszystkich punktów. 

Sala azjatycka 1

PIĄTEK

Czy zastanawiałeś się kiedyś, która z mitologii jest najdziwniejsza? Przedstawiam Wam najciekawsze historie z japońskimi bóstwami w roli głównej. Jak został stworzony świat, kim są bogowie szczęścia, kto włada zaświatami? Prelekcja będzie wspierana przykładami z anime. 

Na podstawie anime Hoozuki no Reitetsu oraz paru pomocniczych tytułów w jak najprzystępniejszy sposób przedstawię Wam jak wygląda piekło w mitologii japońskiej i na jakich zasadach działa w porównaniu do innych religii.

Anime obfituje w postaci które odbiegają od norm a mimo to stanowią zainteresowanie wśród widzów. Wejdź razem w świat wariata i poznajmy bliżej jego historię, motywy i działania

Konkurs znany każdemu konwentowiczowi. Sprawdź jak dobrze pamiętasz openingi i endingi, których na pewno nie skipowałes!

SOBOTA

Klasyczny konkurs rozpoznawania anime po screenach. Kojarzysz serie po słynnych scenach? A może Twoje oko i pamięć potrafią wznieść się na wyższy poziom i rozwikłać nawet najbardziej nieoczywiste screeny? Przyjdź i pokaż, co potrafisz!

Reżyser który zaczynał od animacji robionych w zaciszu domowym aż po filmy które podbiły świat. Na tym panelu zobaczymy prezentuje się katalog Shinkaia po ponad 25 latach jego pracy.

Mangi to śmiertelnie poważne, dramatyczne opowieści, zupełnie pozbawione elementów humorystycznych – powiedział nikt nigdy. Każdy, kto przeczytał w życiu kilka japońskich komiksów dobrze wie, że nawet najpoważniejsze opowieści bywają okraszone czasem wręcz abstrakcyjnym humorem. W szerokim wachlarzu dowcipów w popkulturze japońskiej istotne miejsce zajmują te, które często określamy mianem sucharów. Jak wyglądają po japońsku? Co trzeba zrobić, żeby je przetłumaczyć i czy to w ogóle możliwe?

Myślisz, że czytasz dużo mang i rozpoznawanie ich po jednej stronie pozbawionej tekstu nie będzie dla Ciebie trudnym zadaniem? Wgraj się i pokaż, co potrafisz!

Tyle się mówi o tłumaczeniu mang, ale jak właściwie przebiega cały proces? Czy tłumacz bierze tomik japoński w rękę, czy może wpatruje się w skany na monitorze? Kto poprawia to, co ów tłumacz w fantazji swojej natworzył? Jak to się dzieje, że polskie teksty lądują w dymkach? Drogę od oryginału do polskiego wydania prześledzi tłumacz wydawnictwa JPF, Paweł Dybała. Czas na trochę wiedzy „od (mangowej) kuchni”!

Czy jedzenie z anime może wyglądać tak samo dobrze w rzeczywistości? Otóż może! Zapraszam Was do porozmawiania o Waszych ulubionych kulinarnych seriach, o tym co próbowaliście ugotować, co sprawiło, że od razu pognaliście do japońskiej restauracji aby posmakować dań, których wygląd wywołał u Was burczenie w brzuchu. Zobaczymy dania z najpopularniejszych serii anime i stwierdzimy co wygląda lepiej.

Kino japońskie rozwija się od schyłku XIX i XX w., jednakże za okres mistrzowski uznaje się właśnie lata powojenne. Pomimo zniszczeń i masowej zagłady spowodowanych działaniami II wojny światowej, kraj potrafił odbudować się, także w aspekcie kultury. Podczas prelekcji o najwybitniejszych twórcach kinematografii japońskiej, na czele z Akirą Kurosawą i Yasujiro Ozu i ich kultowych dziełach.

Stoję w deszczu i energicznie przesuwam palcem po ekranie mojego iPhone`a. Jest zimno, pada coraz bardziej, ale przede mną pojawił się Gastly, pospolity pokemon o nie najgorszych parametrach. Uświadamiam sobie, że dałem się wciągnąć. Jak tysiące innych graczy na całym świecie wpadłem w pułapkę kolorowych stworków. Jak to się stało, że my, dorośli ludzie, uganiamy się po mieście za pokemonami?

„45 min mówienia o openingu do Death Note`a? To szaleństwo!” powiecie. Cóż, będziemy się streszczać. Jak na tak krótką formę jak opening do anime, w przypadku „Death Note`a” autorzy postarali się, by wcisnąć w nią tyle symboliki, ile tylko się da. I o niej będziemy rozmawiać.

Kolejny sezon anime za nami. Lato tradycyjnie nie przyniosło super hitów, ale to nie oznacza, że nie było czego oglądać. Wpadnij, posłuchaj i podyskutuj o kończących się seriach z tego sezonu.

NIEDZIELA

[EN] Lily Kanon to japońska Vtuberka wróżka, posiadająca ponad 5 tys subskrypcji w serwisie YouTube. Dianko Lastrea przeprowadzi z nią wywiad, ale także nadarzy się jedyna w swoim rodzaju okazja, by poznać odpowiedzi na te pytania, które od zawsze was nurtowały! Lily postara się odpowiedzieć Wam po angielsku. 

Vtuber jaki jest, każdy widzi. Czy warto jest być małą rybką w morzu rekinów? Polska Vtuberka-idolka Dianko Lastrea zagłębi się dla was w tajniki Vtuberstwa opowiadając o swoich doświadczeniach z areny polskiej i międzynarodowej. Postara się też odpowiedzieć na większość waszych pytań. 


Krótki przegląd anime i mang, których głównym tematem jest muzyka klasyczna.
Narracja muzyczna w anime

Muzyka w bajkach najczęściej kojarzy nam się z miłymi, wzniosłymi bądź smutnymi ścieżkami. A co jeśli muzyka może stanowić dodatkowa warstwę narracji? Na tym krótkim panelu na paru przykładach pokażę jak muzyka może ubogacić fabułę.

Możesz też wybrać jeden ze znajdujących się niżej przycisków żeby przenieść się do innego bloku programowego.