Program - Blok popkulturowy

Poniżej znajdziesz atrakcje odbywające się w ramach bloku popkulturowego, po kliknięciu w nazwę punktu programu rozwinie się jego opis. Możesz też skorzystać z poniższych przycisków, żeby wrócić na stronę główną programu, i wybrać inny blok, wyświetlić tabelę wszystkich punktów lub przenieść się od razu do listy programu odbywającego się w sali literackiej 2. 

Sala popkulturowa 1

PIĄTEK

Sztuka. Jeśli tworzysz, musisz się liczyć z tym, że wszystkich nie zadowolisz i zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że mu się to nie podoba. Czasem wiesz, że to kulturalna krytyka, czasem, że to hejt. A czasem siedzisz i nie wiesz. Sam komentujesz, chcesz pomóc, piszesz, że powinien używać przecinków, albo lepiej by wyglądało, gdyby używał innych kolorów, albo za nisko śpiewa. A jakiś czas później dowiadujesz się, że jesteś hejterem i ludzie wylewają na ciebie wiadro pomyj. Jak znaleźć granicę?

Produkcje traktujące bezpośrednio o zombie nigdy nie dorobiły się odrębnego gatunku filmowego, jednak popularność, jaką zyskały wśród kinomanów, jest ogromna. Jeżeli interesuje Cię geneza żywych trupów w filmach oraz to, jak prezentuje się wieloetapowa ewolucja motywu zombie na przestrzeni lat, ta prelekcja jest właśnie dla Ciebie!

Zabezpieczenia antypirackie to wyjątkowo złożony i kontrowersyjny temat. W trakcie prelekcji przejdziemy przez współczesne i dawno zapomniane metody zabezpieczeń przed kopiowaniem danych. Przeanalizujemy wpadki i sukcesy developerów oraz niezwykłe metody uruchamiania nieautoryzowanego kodu.

SOBOTA

Założycieli GF Darwin – Marka i Janka – chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Od lat tworzą i rozwijają swój kanał na YouTubie prezentując coraz ambitniejsze projekty filmowe. Nie zmienia się jedno – humor i kreatywność twórców. Jeżeli chcesz zadać im pytanie, masz swoją okazję. Kiedy kolejny film? Kiedy będzie Mistrz Motyl? Co jedli na śniadanie? Dokąd nocą tupta jeż? Na każde pytanie znajdzie się odpowiedź.

Kasia Babis i Marta Nowak opowiedzą wam wszystko, co chcielibyście o nich wiedzieć, a czym jakimś cudem nie podzieliły się jeszcze z całym światem w swoim podcaście „Powiedz, siostro”. Spotkanie będzie miało otwarty charakter, w formie swobodnego Q&A.

Spotkanie z Kasią Babis, rysowniczką i youtuberką, autorką serii „Dziady polskiej fantastyki”. O polskich pisarzach fantasy, problemie reprezentacji kobiet i o tym, jak popkultura kształtuje nasze myślenie (i na odwrót). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Witerscheim.

Powieść Stephena Kinga „To” uznawana za jedną z najlepszych w jego bogatym dorobku pobudza wyobraźnię, czego najlepszym dowodem są kolejne próby jej ekranizacji. Ciekawe jest jednak to, że złożona opowieść o walce ze złem grupki dzieciaków i później dorosłych w miasteczku Derry sięga po niebanalne rozwiązania filozoficzne. W mojej prezentacji postawię wraz z mieszkańcami Derry pytanie, jak to się dzieje, że zło przy różnych okazjach pojawia się w innych formach i postaciach, a jednak niezmiennie pozostaje tym samym złem i postaram się na nie odpowiedzieć sięgając nie tylko do filmów i powieści, ale też do filozofii.

Zapowiedź powstania czwartej części z serii „Matrix” jest dobrym powodem, aby przypomnieć sobie dlaczego pierwsza część zasłużyła sobie na miano popkulturowego traktatu filozoficznego. W mojej prezentacji przedstawię to, że w „Matrixie” obok poczucia tego, iż świat jest złudzeniem maskującym drugie dno, pojawiają się również inne problemy filozoficzne. To właśnie (częściowo) dzięki nim film okazał się tak fascynujący. Interesujące będzie również zastanowienie się, jak może wyglądać dalsza część matrixowej opowieści toczącej się już po „Rewolucjach”.

Tematyka true crime w postaci książek, filmów i podcastów od pewnego czasu podbija serca Polaków. Czy faktycznie jest to nowy fenomen? Czy aby na pewno interesowanie się takimi tematami jest normalne? Czy masowa fascynacja autentycznymi sprawami kryminalnymi jest pozytywnym zjawiskiem, czy może zagrożeniem?
W mojej prelekcji skupiam się na źródłach zainteresowania tematyką true crime oraz historią tego fenomenu.

Filmowi psychopaci są uosobieniem wszystkich naszych lęków. Trudni do zdefiniowania, tajemniczy i nieprzewidywalni – w umysłach takich bohaterów rysują się najbardziej przerażające wizje, które potrafią wywołać u widzów gęsią skórkę. Filmy o psychopatach, choć często makabryczne, cieszą się jednak sporą popularnością. Niektóre z nich zdołały nawet zyskać miana arcydzieła.

NIEDZIELA

Ależ fantastyczny ten musical! Czyli jak teatr muzyczny pokazuje magię i to, co nierealne.

Podstawy tego jak malować figurki czy to do gier bitewnych czy planszówek. Razem pomalujemy model, osoby chętne brać bardziej czynny udział proszone są o zdobycie farbek, pędzli i modelu we własnych zakresie.

Warsztat poświęcony tworzeniu lalek Blythe. Opowiem o tym czym są lalki Blythe, pokażę od czego zacząć i jakie materiały potrzebne są, by stworzyć swoją własną lalkę.

Sala popkulturowa 2

PIĄTEK

Choć dubbing przyjął się dobrze w wielu krajach, w Polsce mimo pewnego powodzenia nadal napotyka na trudności. Jedną z najpoważniejszych jest niechęć części widzów, związana z przekonaniem o różnych słabościach tej formy tłumaczenia filmów i seriali. Nie zawsze jednak te zastrzeżenia są uzasadnione. W mojej prelekcji postaram się zebrać i obalić najważniejsze uprzedzenia oraz mity dotyczące polskiego dubbingu.

Jeśli uważasz że znasz wszystkie piosenki Disneya co do joty do oto twoja szansa na przetestowanie swojej wiedzy. W formacie znanego teleturnieju, puszczony zostaje kawałek piosenki, twoim zadaniem zaś jest dokończenie fragmentu odpowiednim tekstem. W Disneyowskim duchu Gościem Bądź!

Seria The Elder Scrolls jest z nami już 27 lat. Przez ten czas w jej ramach powstało 10 gier komputerowych, 6 gier mobilnych, 1 stołowy RPG, 2 powieści i 1 książka kucharska. Bywało z nią lepiej lub gorzej, ale jedną rzecz twórcy uniwersum Pradawnych Zwojów zrobili dobrze – reprezentację mniejszości seksualnych. I o tym jest ta prelekcja.

Japonia i USA to dwa przodujące, kraje które ostatnio mocno akcentują istnienie i działalność superbohaterów. Występują oni zarówno w anime w Japonii a także filmowych blockbusterów z USA. W swojej prezentacji chciałbym przedstawić słuchaczom dwa światy superbohaterów reprezentowane przez japońskie oraz amerykańskie wizje i kreacje. Warto zastanowić się nie tyle nad podobieństwami czy różnicami co nad moralnością, wartościami i poglądami które posiadają superbohaterowie XXI wieku

Prelekcja dotyczy projektowania nastroju grozy w grach wideo. W Dead Space strach towarzyszy graczowi praktycznie na każdym kroku. Gra Dead Space zawiera wiele gotyckich elementów, których dyskretna obecność jedynie pogłębia przerażenie gracza. Prelekcja odpowie jak stworzyć opowieść grozy przekładalną na grę wideo. Zaznaczy również, jak wykorzystać do tego wiedzę o samym sobie. Gry wideo pomagają tworzyć narracje, dzięki którym gracze czują, że mają kontrolę nad sytuacją, że mogą coś zrobić.

SOBOTA

Barwny kostium jest jedną z cech definicyjnych opowieści superbohaterskich. W tej prelekcji przyjrzymy się roli i znaczeniu kostiumu superbohaterskiego w komiksie, a także przeanalizujemy jakie problemy generuje on przy adaptacjach filmowych.

Marvel Now, Marvel 2.0 czy Marvel Fresh? Jak zacząć czytać komiksy z uniwersum Marvel Comics. Na jakie tytuły warto zwrócić uwagę, a które należy omijać szerokim łukiem. Czym Jest Marvel Fresh? Co nas czeka w tym runie wydawniczym i dlaczego Kapitan Ameryka pracuje dla Hydry? Tego wszystkiego i nie tylko dowiecie się właśnie z tej prelekcji. 

Prawie 60 lat, kilkunastu aktorów w głównej roli, niezliczona armia twórców, otchłań historii – a to tylko w serialu… „Doctor Who” ma jeden z najbardziej rozbudowanych fikcyjnych światów, rozciągający się przez czas, przestrzeń i media. Co się na niego składa, od czego warto zacząć, jak się w nim nie zgubić na wieki?

Dlaczego niektóre religie wymierają, a inne świetnie sobie radzą? Jakie cechy pomagają im przetrwać, a jakie są potrzebne, by religia była ekspansywna? Jak stworzyć własną religię w grze czy prozie, która będzie wyglądała „naturalnie”?
Antropologiczna komparatystyka religii.

Zapraszamy na konkurs serialowych rebusów. Waszym zadaniem będzie zgadnąć jaki serial ukrywa się pod danymi obrazkami. Rysunki będą przedstawiać zarówno tytuły jak i fabułę seriali.

Dopiero zaczynasz zabawę z cosplayem i szukasz porad na dobry start? Nie wiesz jaką postać wybrać? A może wcale jeszcze nie zacząłeś i nie wiesz jak się za to zabrać? Zebrałam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz porady na błędy popełniane przez początkujących. Przedstawię wam tajniki stylizacji peruk, dobrania makijażu oraz dobrego przygotowania na sesje jak i na co koniecznie trzeba uważać. Porozmawiamy zarówno o prowadzeniu social mediów jak i grupkach cosplayowych. 

Zapraszamy wszystkich, którzy uważają, że wiedzą o serii The Elder Scrolls dość, żeby umieć odpowiedzieć na co najmniej dwa pytania jej dotyczące. Konkurs utrzymany jest w stylistyce znanego i lubianego programu „1 z 10”, ale jeśli będzie was więcej niż 10 osób, nie szkodzi. Najwyżej dostosujemy format do waszych potrzeb.

NIEDZIELA

Soundtracki z gier to często obowiązkowy punkt każdej playlisty. Na przestrzeni lat wiele z nich było audio-perełkami, które znalazły miejsce w sercach graczy.
Zapraszam was na konkursowy hołd oddany najbardziej znanym utworom i motywom z gier, jak i mniej znanym diamentom, o których mogliście nie słyszeć.
Konkurs jest dla każdego, nie tylko profesjonalnych, growych audiofili. Do usłyszenia!

Zapraszamy na najgeekowszy z geekowych konkursów. Sprawdź swoją znajomość popkultury: od filmów i seriali, przez książki i komiksy, po gry i wydarzenia! Przed tobą 33 pytania testowe na platformie MyQuiz. Zarejestruj się już dziś na: https://play.myquiz.org/p/770682

Nie zapomnij zapoznać się z innymi uczestnikami na Coperniconie w Gather.Town!

Fani gatunku fantasy w kinie zachwycają się nowymi filmami i serialami pełnymi magii i mieczy, ale warto poznać też tytuły cieszące oczy widzów -dziesiąt lat wstecz. Wtedy uznawane za kiczowate i nieudane, po latach uznane za kultowe produkcje takie jak „Niekończąca się opowieść” lub „Labirynt” są wciąż pamiętane. W prelekcji o kilku innych filmach, budzących wyobraźnię o starszych i młodszych.

Możesz też wybrać jeden ze znajdujących się niżej przycisków żeby przenieść się do innego bloku programowego.