Standardy ochrony małoletnich

Standardy ochrony małoletnich

Standardy ochrony małoletnich w Stowarzyszeniu Miłośników Gier i Fantastyki “Thorn”

 

Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki “Thorn” uznaje swoją istotną rolę w promowaniu i przestrzeganiu praw człowieka i praw dziecka jako organizacja, w której dzieci zapoznają się z szeroko rozumianą kulturą i spędzają wolny czas. Stowarzyszenie przyjmuje na siebie odpowiedzialność za promowanie odpowiednich postaw wobec dzieci i szerzenia edukacji w zakresie dzieciństwa wolnego od przemocy.

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez członków Stowarzyszenia jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Każdy członek traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Członkowie organizacji działają w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych organizacji oraz swoich kompetencji.

Rozdział I
Objaśnienie terminów
§ 1.

  1. Członkiem Stowarzyszenia jest członek Stowarzyszenia Miłośników Gier i Fantastyki “Thorn”, zwanego dalej Stowarzyszeniem, wolontariusz i osoby współpracujące podczas Festiwalu Fantastyki Copernicon.
  2. Zarządem Stowarzyszenia jest organ uprawniony do podejmowania decyzji o działaniach organizacji.
  3. Małoletnim jest każda osoba do 18. roku życia.
  4. Opiekunem małoletniego jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności rodzic lub opiekun prawny lub rodzic zastępczy.
  5. Zgoda rodzica oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka/opiekunów prawnych.
  6. Przez krzywdzenie małoletniego należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę małoletniego przez jakąkolwiek osobę, w tym członka Stowarzyszenia lub zagrożenie dobra małoletniego, w tym jego zaniedbywanie.
  7. Krzywdzenie fizyczne to celowe użycie siły fizycznej przeciwko małoletniemu, które powoduje lub z dużym prawdopodobieństwem może spowodować szkodę dla zdrowia małoletniego, zagrożenie dla jego życia, rozwoju i godności. Przemoc fizyczna wobec małoletniego może być czynnością powtarzalną lub jednorazową.
  8. Przemoc psychiczna (nazywana również przemocą emocjonalną) to przewlekła, intencjonalna, niefizyczna, szkodliwa interakcja pomiędzy małoletnim a opiekunem, obejmująca zarówno działania, jak i zaniechania.
  9. Przemoc seksualna to włączenie małoletniego w aktywność seksualną, której nie potrafi w pełni zrozumieć i udzielić na nią świadomej zgody lub na którą nie jest dojrzałe rozwojowo i nie może zgodzić się w ważny prawnie sposób lub która jest niezgodna z normami prawnymi, lub obyczajowymi danego społeczeństwa.Przemoc seksualna to również aktywność seksualna między małoletnim a dorosłym lub pomiędzy małoletnimi, jeśli te osoby ze względu na wiek bądź stopień rozwoju pozostają w relacji opieki, zależności, władzy.
  10. Osoba odpowiedzialna za Standardy ochrony małoletnich to wyznaczony przez Zarząd Stowarzyszenia członek sprawujący nadzór nad realizacją Standardów* w organizacji.
  11. Dane osobowe małoletniego to wszelkie informacje umożliwiające jego identyfikację.

Rozdział II
Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci
§ 2.

  1. Członek Stowarzyszenia posiada wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwraca uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci.
  2. Członek Stowarzyszenia monitoruje sytuację i dobrostan dziecka.
  3. Członek Stowarzyszenia zna i stosuje zasady bezpiecznych relacji dorosły-dziecko i dziecko-dziecko ustalone w organizacji.
    Zasady stanowią Załącznik nr 1 do niniejszych Standardów.
  4. Rekrutacja członków Stowarzyszenia odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji stanowiącymi Załącznik nr 2 do niniejszych Standardów.

Rozdział III
Procedury interwencji w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa dziecka
§ 3.

  1. Zagrożenie bezpieczeństwa małoletnich może przybierać różne formy, z wykorzystaniem różnych sposobów kontaktu i komunikowania.
  2. Na potrzeby niniejszego dokumentu przyjęto następującą kwalifikację zagrożenia bezpieczeństwa małoletnich:

a. popełniono przestępstwo na szkodę małoletniego (np. wykorzystanie seksualne, znęcanie się nad dzieckiem);

b. doszło do innej formy krzywdzenia, niebędącej przestępstwem, takiej jak np. krzyk, kary fizyczne, poniżanie;

c. doszło do zaniedbania potrzeb życiowych małoletniego (np. związanych z żywieniem, higieną czy zdrowiem).

  1. Na potrzeby niniejszego dokumentu wyróżniono procedury interwencji w przypadku podejrzenia działania na szkodę małoletniego przez:

a. osoby dorosłe (członek Stowarzyszenia, inne osoby trzecie, rodziców/opiekunów prawnych),

b. inne dziecko.

§ 4.

  1. W przypadku powzięcia przez członka Stowarzyszenia podejrzenia, że małoletni jest krzywdzony, lub zgłoszenia takiej okoliczności przez dziecko, lub jego opiekuna, członek Stowarzyszenia ma obowiązek pisemnego przekazania uzyskanej informacji zarządowi.
  2. Interwencja prowadzona jest przez zarząd Stowarzyszenia, który może wyznaczyć na stałe do tego zadania inną osobę. W przypadku wyznaczenia takiej osoby jej dane (imię, nazwisko, email, telefon) zostaną podane do wiadomości członków Stowarzyszenia, dzieci i opiekunów. W przypadku wyznaczenia innej osoby do prowadzenia interwencji działa ona w imieniu zarządu Stowarzyszenia.
  3. Zarząd Stowarzyszenia informuje opiekunów o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinno-opiekuńczy, lub najbliższy ośrodek pomocy społecznej).
  4. Po poinformowaniu opiekunów zgodnie z punktem poprzedzającym, zarząd Stowarzyszenia składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji.
  5. Z przebiegu każdej interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 3 do niniejszych Standardów. Karty interwencji przechowuje Zarząd Stowarzyszenia.

§5.

W przypadku podejrzenia, że życie małoletniego jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu, należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112. Poinformowania służb dokonuje członek Stowarzyszenia, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu i następnie wypełnia kartę interwencji.

§ 6.
Krzywdzenie przez osobę dorosłą

  1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie małoletniego, zarząd Stowarzyszenia przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka, w szczególności opiekunami. Zarząd Stowarzyszenia stara się ustalić przebieg zdarzenia. Ustalenia są zapisywane na karcie interwencji.
  2. Zarząd Stowarzyszenia organizuje spotkanie z opiekunami małoletniego, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia u innych organizacji lub służb.
  3. W przypadku, gdy wobec małoletniego popełniono przestępstwo, zarząd Stowarzyszenia sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury.
  4. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie małoletniego przez członka Stowarzyszenia, wówczas osoba ta zostaje odsunięta od wszelkich form kontaktu z dziećmi (nie tylko pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy.
  5. W przypadku gdy członek Stowarzyszenia dopuścił się wobec małoletniego innej formy krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę, zarząd organizacji powinien zbadać wszystkie okoliczności sprawy, w szczególności wysłuchać osobę podejrzewaną o krzywdzenie, dziecko oraz innych świadków zdarzenia. W sytuacji gdy naruszenie dobra dziecka jest znaczne, w szczególności gdy doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności dziecka, należy rozważyć rozwiązanie stosunku prawnego z osobą, która dopuściła się krzywdzenia.
  6. Wszystkie osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych powzięły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
  7. W przypadku gdy podejrzenie zagrożenia bezpieczeństwa małoletniego zgłosili jego opiekunowie, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów dziecka pisemnie.

    §7.
    Krzywdzenie rówieśnicze

  1. W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez inne dziecko spędzające czas w ramach działań Cechu (np. na zajęciach grupowych) należy przeprowadzić rozmowę z dzieckiem podejrzewanym o krzywdzenie oraz jego opiekunami, a także oddzielnie z dzieckiem poddawanym krzywdzeniu i jego opiekunami. Ponadto należy porozmawiać z innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu. W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji. Dla dziecka krzywdzącego oraz krzywdzonego sporządza się oddzielne karty interwencji.
  2. Z opiekunami dziecka poddawanego krzywdzeniu należy opracować plan zapewnienia mu bezpieczeństwa, włączając w ten plan sposoby odizolowania go od źródeł zagrożenia.
  3. W przypadku, gdy dziecko krzywdzące nie uczestniczy w działaniach organizacji, należy porozmawiać z dzieckiem poddawanym krzywdzeniu, innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu, a także z opiekunami dziecka krzywdzonego celem ustalenia przebiegu zdarzenia. Zarząd organizacji organizuje spotkanie z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia u innych organizacji lub służb.
  4. Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko w wieku od 13 lat, a jego zachowanie stanowi czyn karalny, należy ponadto poinformować policję.

Rozdział IV
Zasady ochrony wizerunku dziecka
§8.

  1. Stowarzyszenie zapewnia standardy ochrony danych osobowych dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
  2. Stowarzyszenie, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka.
  3. Wytyczne dotyczące zasad publikacji wizerunku dziecka stanowią element Polityki Prywatności Stowarzyszenia.

§9.

  1. Członkom Stowarzyszenia nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na terenie organizacji bez pisemnej zgody opiekuna dziecka.
  2. Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekuna na utrwalanie wizerunku małoletniego nie jest wymagana.
  3. Upublicznienie przez członka Stowarzyszenia wizerunku małoletniego utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody opiekuna.

Rozdział V
Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów
elektronicznych w Stowarzyszeniu Miłośników Gier i Fantastyki “Thorn”
§10.

  1. Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki “Thorn” udostępnia dostęp do internetu na zasadach opisanych.
  2. Każdy korzystający z internetu na terenie Festiwalu ma obowiązek stosować się do poniższych zasad:
    1. korzystający musi postępować zgodnie z obowiązującym prawem, a w szczególności nie może wysyłać masowej poczty kierowanej do losowych odbiorców (spam) lub udostępniać treści chronionych prawem autorskim (np. filmy, czy utwory muzyczne) albo zakazanych (np. pornografia),
    2. konta korzystających, ani komputery włączone do sieci nie mogą być wykorzystane do rozpowszechniania treści lub obrazów godzących w dobre imię Festiwalu, ani do rozpowszechniania treści lub obrazów o charakterze komercyjnym, reklamowym, politycznym itp.,
    3. zabronione jest odstępowanie uprawnień dotyczących posiadanego konta innym osobom,
    4. zabrania się podejmowania prób wykorzystania obcego konta, uruchamiania aplikacji deszyfrujących hasła, prowadzenia działań mających na celu podsłuchiwanie lub przechwytywanie informacji przepływającej w sieci,
    5. zabrania się uruchamiania aplikacji, które mogą zakłócić i destabilizować pracę systemu lub sieci komputerowej, bądź naruszyć prywatność zasobów systemowych.

Rozdział VI
Monitoring stosowania Polityki
§11.

  1. Zarząd Stowarzyszenia wyznacza osobę odpowiedzialną za Politykę ochrony dzieci w ramach działań Stowarzyszenia.
  2. Osoby, o których mowa w punkcie poprzedzającym, są odpowiedzialne za monitorowanie realizacji Standardów, za reagowanie na sygnały ich naruszenia i prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz proponowanie zmian w Standardach.
  3. Każdy członek Stowarzyszenia może proponować zmiany Standardów oraz wskazywać ich naruszenia w Stowarzyszeniu.
  4. Zarząd Stowarzyszenia wprowadza do Standardów niezbędne zmiany i ogłasza je członkom Stowarzyszenia, dzieciom i ich opiekunom.

Rozdział VII
Przepisy końcowe
§12.,

  1. Standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
  2. Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla członków Stowarzyszenia, małoletnich i ich opiekunów, poprzez zamieszczenie na stronie internetowej również w wersji skróconej, przeznaczonej dla małoletnich.

    Załącznik 1
    Załącznik 2
    Załącznik 3
Shopping Cart